1/3 İsminiz

 

2/3 E-Mail

 

3/3 Mesajınız

 

Mesajınız Gönderiliyor...
 

Narsisizm Nedir?

Bilim   31.03.18    444

Narsisizm Nedir?

Yunan mitolojisine göre Narsissus adındaki genç seveceği kişiyi bulmak için dünyayı dolaşır. Fakat bu genç kendisini o kadar beğenir ki rastladığı hiçbir kızı kendine layık bulmaz. Gezisi sırasında dinlenmek için bir nehir kenarına gider ve nehirdeki yansımasına bakakalır. Çünkü gördüğü yüz şimdiye kadar gördüğü en güzel şeydir. Kendi görüntüsünü o kadar beğenir ki günlerce nehirdeki yansımasına bakar. Sonunda yorgunluktan kendinden geçen Narsissus nehre düşerek boğulur.

  Narsisizm  

İsmini Narsissus'dan alan Narsisizm basit olarak kendini aşırı beğenme olarak tanımlanabilir. Narsisizme sahip kişiler yani narsistler için en önemli şey kendileridir. Bu kişiler her alanda diğer insanlardan daha üstün olduklarını düşünürler. Yaptıkları en küçük şeyler bile inanılmaz önemlidir ve insanlar tarafından takdir edilmesi gerekir. Bu nedenle de sürekli ilgi odağı olmak isterler. Ayrıca insanların kendilerine özel davranmaları gerektiğinine inanırlar. Çünkü kendileri normal değil özel insanlardır.

  Narsisizm  

Psikolojide narsisizmin iki tür kişilik özelliği vardır. Bunlar muhteşem narsisizm ve incinebilir narsisizmdir. Ayrıca bu türlerin aşırı düzeyi için psikolojik bir rahatsızlık olarak Narsistik Kişilik Bozukluğu da tanımlanmıştır.

 

Muhteşem Narsisizm

Narsisizmin en çok görülen türüdür. Bu türe sahip narsistler güç elde edip ilgi odağı olma peşindedir. Kişiler çoğunlukla enerjik, konuşkan, aşırı özgüvenli ve baskın yapıdadır. Yaptıkları şeyleri fazlaca abartarak anlatırlar.

 

İncinebilir Narsisizm

İncinebilir narsistler ise genellikle içe dönük, az konuşan ve özel haklara sahip olduklarını düşünen kişilerdir. Bu kişiler ilgi odağı olmak için yardıma muhtaçmış gibi görünürler. Bunun için hiçbir neden yokken bile kolayca ağlayabilir, duygu sömürüsü yaparak ilgi ararlar.

 

Narsistik Kişilik Bozukluğu

Bu psikolojik bozukluk, narsisizmin ileri düzeyidir. Bu tür kişiler çocukları dahil herşeyi ilgi odağı olmak için kullanabilir.

 

Narsist kişiler oldukça bencil ve empati kuramayan kişilerdir. Başkalarının sorunları, başarıları, üzüntüleri önemli değildir. Kendileri ön planda olamadıkları zamanlarda oldukça agresif olabilirler. Bütün bu olumsuz davranış ve düşüncelere rağmen narsistler oldukça mutlu bir hayat sürer. Fakat çevrelerindeki insanlar için aynı şeyi söylemek oldukça zordur.

 

Narsist davranışlar bazı terapi yöntemleri ile daha iyi hale getirilebilir.

 

Bu Konular da İlginizi Çekebilir...

 

 

Yorum Yaz

 

Onay Bekleyen Yorum : 0

Yorumlar