1/3 İsminiz

 

2/3 E-Mail

 

3/3 Mesajınız

 

Mesajınız Gönderiliyor...
 

Paraben Nedir?

Bilim   10.09.18    594

Paraben Nedir?

Parabenler kimyada bir grubun adıdır. Bu grup içeren kimyasallar 1950'lerde ticari olarak ürünlerde kullanılmaya başlanmıştır. Parabenler ürünlerdeki bakteri ve küf oluşumunu engelleyerek ürünün raf ömrünü uzatır. Bu amaçla deodorantlarda, diş macunlarında, şampuanlarda, losyonlarda, kozmetikte, yiyeyecek ve ilaçlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

  Paraben  

Parabenler Zararlı mıdır?

Bu konu hakkında bilim adamları ve gruplar farklı açıklamalarda bulunmaktadır. Parabenler hakkındaki en büyük endişe bu tür kimyasalların vücutta birikerek hormon fonksiyonlarını engellemesi (özellikle östrojen hormonu) ve göğüs kanserine neden olmasıdır. Fakat bu endişe hakkında kesin kanıtlar bulunamamıştır.

 

Yapılan Araştırmalar

Danimarka'da yapılan bir araştırmaya göre losyon kullanan gençlerin idrar ve kanlarında, losyon uygulamasından sadece bir kaç saat sonrasında parabenlere rastlanmıştır. Bu araştırma parabenin deriden bile hızlıca kana karışabildiğini göstermiştir.

 

İngilitere Reading Üniversitesinde profesör olan Philippa Darbre'nin yaptığı araştırmada 20 göğüs kanseri olan hastanın tümörleri incelenmiş ve 18 hastanın tümör örneğinde parabane rastlanmıştır. Fakat bu çalışmada normal hücrelerde paraben araştırması yapılmadığından çalışma parabenlerin göğüs kanseri ile direk ilişkisi olduğunu göstermemektedir.

  Paraben  

FDA'nın (Amerika İlaç ve Yiyecek Dairesi) parabenler hakkındaki yaptığı açıklamada, bilimsel araştırmalar sonucunda kozmetikte kullanılan parabenlerin insan sağlığı açısından herhangi bir risk oluşturduğunu gösteren bir kanıtın olmadığını bildirmiştir. Açıklamada yeni bilimsel çalışmaların devam ettiği belirtilmiştir.

 

Kanada Sağlık Örgütü de ürünlerdeki parabenlerin düşük oranlarından dolayı insan sağlığı açısından bir risk oluşturmadığını bildirmiştir.

 

Parabenlerin egzema gibi deri hastalıklarında kullanımının deri alerjilerine neden olduğu bulunmuştur. Fakat bu tür alerjiler için üretilen tedavi amaçlı kremlerde parabenler kullanılmamaktadır.

 

Sonuç

Her ne kadar bilimsel çalışmalar parabenlerin sağlık açısından zararsız olduğunu gösterse de pek çok bilim adamı bu çalışmaların parabenlerin yüzde yüz güvenli olduğunu göstermediğini, zararlı olma şanslarının hala bulunduğunu belirtmişlerdir.

 

Bu Konular da İlginizi Çekebilir...

 

 

Yorum Yaz

 

Onay Bekleyen Yorum : 0

Yorumlar