1/3 İsminiz

 

2/3 E-Mail

 

3/3 Mesajınız

 

Mesajınız Gönderiliyor...
 

Sunucu ve İstemci Taraflı Programlama Dilleri

Web-Tasarım   09.10.17    2561

Sunucu ve İstemci Taraflı Programlama Dilleri

Web tabanlı programlama dilleri temel olarak sucunu taraflı (server side) ve istemci taraflı (client side) olmak üzere ikiye ayrılır. Farklı platformda ve farklı derleyiciler (compiler) tarafından çalıştırıldıkları için bu sistemlerin çalışma prensipleri ve gereksinimleri birbirinden farklıdır.

 

İstemci taraflı programlama dillerinin çalışma yeri, kullanıcının bilgisayarıdır. Bir web sayfasına eriştiğinizde, istemci taraflı programlama dilleri ile oluşturulmuş kodlamalar, web sitesinin oluşturulmasında kullanılan HTML ve CSS gibi diğer yapılarla beraber bilgisayarınıza indirilir. İndirilen bütün yapılar tarayıcıda bir aradaya getirilerek web sayfası oluşturulur. Yani bu tür programlama dili komutlarını yorumlayan ve çalıştıran tarayıcıdır.

 

Sunucu taraflı programlama dillerinin komutları sunucuda derlenir ve burada çalıştırılır. Komutları derleyen, tarayıcılar değil sunucudaki yazılımlardır. Sunucuda kullanıcıdan gelen isteğe göre sayfalar oluşturulur ve istemci taraflı programlama dillerinde olduğu gibi kullanıcının bilgisayarına yüklenerek kullanıcıya gösterilir. Örneğin kullanıcı ana sayfaya girmek için sayfanın adresini yazar. Yani kullanıcı bir istekte bulunur. Gelen istek, sunucudaki komutlar sayesinde yorumlanır ve sunucuda anasayfa oluşturularak kullanıcıya gönderilir.

 

İstemci taraflı programlama dillerinin komutlarına sayfa kaynaklarını inceleyerek ulaşabiliriz. Çünkü bu komutlar, sayfa bilgileri ile beraber bilgisayarınıza indirilmiştir. Fakat sunucu taraflı programlama dillerinin komutlarını sayfa kaynağında göremeyiz. Çünkü bu komutlar bilgisayarınıza indirilmez, sunucuda çalışır ve sonuç olarak web sayfaları oluşturur. Yani gönderdiğimiz isteğe göre oluşturulan sayfayı görebiliriz, sayfanın oluşturulmasında kullanılan komutları değil.

 

İstemci taraflı programlama dillerinden en fazla kullanılanı açık ara JavaScript (Kaynak) iken sunucu taraflı programlama dillerinden en fazla kullanılanı PHP'dir (Kaynak)

 
İstemci Taraflı Programlama Dilleri Kullanım Oranları

Javascript

Flash

Silverlight

 
Sunucu Taraflı Programlama Dilleri Kullanım Oranları

PHP

ASP.NET

Java

ColdFusion

Ruby

 
*Bazı web sitelerinde bu teknolojiler aynı anda kullanıldığından, grafik değerleri toplamı 100'den fazla olabilir. Veriler 11 Ekim 2017 verileridir.

 

Bu Konular da İlginizi Çekebilir...

 

 

Yorum Yaz

 

Onay Bekleyen Yorum : 0

Yorumlar