Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Ay Çekirdeği ve Kabak Çekirdeği Karşılaştırması
 Bilim   7348   31.08.18   31.08.18   0
aykabakcekirdegi.jpg

Kuruyemiş olarak tükettiğimiz en fazla ürün ayçekirdeğidir. Fakat bazı kişiler ayçekirdeğinin yüksek yağ içeriğinden dolayı zararlı olduğunu söyleyerek, kabak çekirdeğini tercih etmektedir. Bu yazımda ayçekirdeği ve kabak çekirdeğinin içerdiği protein, yağ, karbonhidrat ve kalori miktarlarını karşılaştırırarak, hangi çekirdek daha sağlıklı sorusuna cevaplar arayacağız.

 

İlk olarak iki tür çekirdeğin besin değerlerini karşılaştıralım.

  Ay Çekirdeği ve Kabak Çekirdeği  

Gördüğünüz gibi 100 gram ayçekirdeğinin yarısı yani 50 gramı yağdır. Kabak çekirdeğinde ise karbonhidrat miktarı yüksektir. Kişiden kişiye değişse de ortalama bir kişi günde 2000 kalori alacak şekilde beslenmelidir. Yani sadece 100 gram ayçekirdeği günlük kalori ihtiyacımızın yüzde 29'unu karşılamaktadır.

 

100 gram ayçekirdeği yedikten sonra aldığımız kalorileri yakmak istersek orta tempoda 2 saat yürümek veya 2 saat bisiklet sürmek veya 1 saat 45 dakika dans etmek veya 1 saat hafif tempoda koşmak gerekmektedir.

 

100 gram kabak çekirdeği yedikten sonra aldığımız kalorileri yakmak istersek ise orta tempoda 1.5 saat yürümek veya 1.5 saat bisiklet sürmek veya 1 saat 20 dakika dans etmek veya 45 dakika hafif tempoda koşmak gerekmektedir.

 

Elbetteki kalori sınırınızı aşmadıkça iki tür çekirdek de vücut için oldukça faydalıdır. Fakat fazla miktarda çekirdek tüketme alışkanlığınız varsa kabak çekirdeği tüketmeniz daha mantıklı olacaktır.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap