Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Çamaşır Suyu Nedir? Nasıl Temizler?
 Bilim   4311   14.05.20   16.05.20   0
camasirsuyu.jpg

Çamaşır suyunun etken maddesi Sodyum Hipoklorit adındaki bir maddedir. Bu nedenle zaman zaman "Hipo" olarak da isimlendirilir. Sodyum Hipoklorit genel temizlikte, koku gidermede, atık su işlemesinde, dezenfektan olarak, deri hastalıkları tedavisinde ve hatta dişçilikte kullanım alanı bulmaktadır.

 

Öncelikle çamaşır suyu, tuz ruhu değildir. Yukarıda bahsettiğim gibi çamaşır suyunun etken maddesi Sodyum Hipoklorit iken tuz ruhunun etken maddesi Hidroklorik Asit'tir. Ayrıca tuz ruhu ile çamaşır suyu asla karıştırılmamalıdır. Eğer bu ürünler karıştırılırsa zehirli klor gazı ortaya çıkar ve ciddi sağlık sorunları oluşabilir.

 

Hemen hemen her evde bulunan çamaşır suları temizlikte, leke çıkarmada ve mikropları öldürmede oldukça başarılıdır. Bu nedenle kullanımı oldukça yaygındır. Çamaşır sularında bulunan Sodyum Hipoklorit ağırlıkça karışımın %3 ila %8 'ini oluşturur. Geri kalan kısımda su, parfüm, yüzey temizleyici ajanlar ve Sodyum Hipoklorit'in bozunma süresini uzatan kimyasallar kullanılmaktadır.

 

2008'de yapılan bir araştırma sonucunda çamaşır suyunda bulunan Sodyum Hipoklorit 'in bakterilerdeki proteinlere bağlanarak bu proteinlerin 3 boyutlu yapısını değiştirdiği bulunmuştur. Yapısı değişen proteinler birbirine yapışarak bir yığın oluşturmakta ve hayati fonksiyonlardan sorumlu proteinlerin görevlerini yapamaması bakterinin ölümü ile sonuçlanmaktadır.

 

Etken madde olarak Sodyum Hipokloritin kullanıldığı çamaşır sularının yanında etken maddesi Hidrojen Peroksit olan çamaşır suları da piyasada bulunmaktadır. Fakat yukarıda bahsettiğim araştırmada Hidrojen Peroksitin bakteri proteinlerine bağlanması gibi bir özelliğinin olmadığı görülmüştür. Bu nedenle mikropları öldürmede Hipoklorit içeren çamaşır suları daha etkilidir.

   

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%50
%25
%25

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap