Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Çinli Öğrencilere Sorulan Matematik Sorusu
 Bilim   4617   06.05.18   07.05.18   0
matematik.jpg

Bir gemide 26 koyun, 10 keçi varsa kaptanın yaşı kaçtır? Bu soru Çin'de 5. sınıfa giden ve yaklaşık olarak 11 yaşındaki öğrencilere matematik sınavında sorulmuş sorudur. Sınavdan sonra dünyanın pek çok gazetesi bu konuyu haber yapmış, sosyal medyada çoğu insan Çin eğitim sisteminin ne kadar ileri seviyeye ulaştığını belirtmiştir.

 

BBC'nin konuyla ilgili haberine buradan ulaşabilirsiniz.

  Matematik Sorusu />
<span class= 

Peki sorunun cevabı nedir? diyecek olursanız, sorunun kesin bir cevabı olmadığını söyleyelim. Yetkililerin açıklamalarına göre sorunun sorulma amacı öğrencilerin eleştirel farkındalığı öğrenmeleridir. Eleştirel farkındalık içinde bulunduğumuz durumu her yönü ile değerlendirip, bilgilerimiz ile birleştirerek cevaba ulaşmaya çalışmaktır.

 

İnternette hayli popüler olan bu soru için en uygun cevap şu şekildedir : "Koyun ve keçilerin her birinin ağırlığı yaklaşık olarak 200 kg'dır. Yani gemideki hayvanların ağırlığı toplam 7200 kg'dır. Çin'de bir gemi ile 5 ton üzerindeki kargoların taşınması için gemi kaptanının en az 5 yıllık sertifikasının olması gerekmektedir. Gemi sertifikası en az 23 yaşında alındığından kaptan en az 28 yaşındadır".

 

Sınava giren öğrenciler ise birbirinden farklı cevaplar vermişlerdir. Bu cevaplardan bazıları "Kaptan en az 18 yaşındadır", "Kaptan 36 yaşındadır, çünkü gemideki hayvan sayısının, yaşına eşit olmasını istemiştir", "Hayvanların sayısı kaptanın yaşı ile alakalı değildir, soru çözülemez" şeklindedir.

 

Gördüğünüz gibi öğrenciler de kendi bilgilerine göre soruyu yorumlamış ve bir cevap ortaya çıkarmışlardır. Eleştirel farkındalıkta önemli olan budur. Umarım bizim çocuklarımız için de böyle bir eğitim sistemine sahip olur, yorum yapabilen, elindeki bilgiyi kullanabilen bireyler yetiştirebiliriz.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap