Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Devar Kabı ve Kullanım Alanları
 Bilim   5251   04.11.17   09.10.18   0
devar-kabi.jpg

Devar kabı (ticari isim olarak Termos), sıcak sıvı maddelerin geç soğumasını veya soğuk sıvı maddelerin geç ısınmasını sağlayan bir kaptır. Sistemin çalışma prensibi, soğuma veya ısınmaya neden olan ısı transferini en aza indirerek, kaptaki sıvı maddenin ısısını uzun süre korumaktır. Bu özelliği ile Devar kapları, endüstride ve günlük hayatımızda kullanım alanları bulmaktadır.

 

Devar kabı, 1892 yılında İskoç bilimadı James Dewar tarafından icat edilmiştir. Dewar, deneylerinde kullanacağı ve sıcaklıklarının sabit tutulması gereken sıvı maddeler için iç içe geçmiş ve pirinçten yapılmış iki kap kullanmış ve kaplar arasındaki alanın havasını boşaltmıştır. Bu sayede ısı transferini en aza indirerek, ısı kaybını önlemiştir. Sonradan pirinç yerine alüminyum ve cam kullanılarak icat geliştirilmiştir. Bu sistem sonradan Devar Kabı olarak anılmaya başlanmıştır.

  Devar Kabı  

James Dewar, icadı için herhangi bir patent girişiminde bulunmamıştır. Alman cam üreticileri olan Reinhold Burger ve Albert Aschenbrenner devar kabının sıcak içecekleri uzun süre sıcak ve soğuk içecekleri uzun süre soğuk tuttuğunu görünce, bu icadı ticari olarak değerlendirmek istediler. Patentinin olmaması sayesinde bu icada Termos (Thermos - Eski Yunanca ısı anlamına gelen "therme" kelimesinden türemiştir) adını vererek, içecekler için kullanılmak üzere piyasaya sürmüşlerdir. Her ne kadar Dewar icadın kendisine ait olduğunu iddaa edip Termos şirketine dava açsa da bu davayı kaybetmiştir. Böylece termos kaplar geliştirilmiş ve bütün dünyaya ulaşmıştır. Günümüzde devar kabı mantığı ile bardaklar da üretilmiştir.

  Devar Kabı  

Devar kapları endüstride özellikle sıvı oksijen ve sıvı azot gibi çok düşük sıcaklıktaki sıvıların depolanmasında kullanılır. Örneğin sıvı azotun depolanması için sıcaklığının -196 ile -210 derecede arasında tutmak gerekir. Sıvı azot -196 derecenin üstünde kaynamaya başlayarak buharlaşır. Bu tür maddelerin buharlaşma ile madde kayıplarını engellemek için özel Devar kapları geliştirilmiş ve endüstride kullanılmaktadır.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap