Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Dijital Tat (Elektriksel Tat)
 Bilim   3149   24.10.18   24.10.18   0
elektrikseltat.jpg

Şimdiye kadar pek çoğumuz 9 Voltluk bir pilin çalışıp çalışmadığını, pilin uçlarını dilimize değdirerek test etmişizdir. Pil hala enerji üretiyorsa dilimizde ekşimsi bir tat oluşur. Pil uçlarını dilimize değdirdiğimizde uçlar arasındaki devre tamamlanır ve küçük bir akım oluşur. Çünkü dilimizde bulunan tükürük büyük oranda sudan oluşmaktadır, bu nedenle iletkendir. Bu sayede dilimize ufak bir elektriksel şok vermiş oluruz. Bu şok ekşi tadın oluşmasını sağlar. Nasıl mı?

 

Dilimizde papilla denilen yapılar bulunmaktadır. Papillalarda ise tatları algılayan tat alma cisimcikleri bulunur. Bu cisimcikler sayesinde 5 farklı tadı (acı, ekşi, tuzlu, tatlı, umami) algılarız.

  Elektriksel Tat  

Tat alma cisimcikleri uygun elektriksel akım ve uygun sıcaklık ile aktif hale getirilebilir. Bu nedenle 9V'luk bir pilin uçlarını dilimize değdirdiğimizde ekşi tadı alırız. Çünkü pilin oluşturduğu akım sadece ekşi tada duyarlı tat alma cisimciklerini çalıştırır. Dilimizde oluşan akım miktarını değiştirdiğimizde farklı tat alma cisimcikleri çalışmaktadır. Yani küçük miktarlardaki farklı elektrik şokları farklı tatların oluşmasını sağlar. Elektrikle oluşturulan bu tatlara dijital tat veya elektriksel tat denir.

 

Peki bu teknoloji ne işe yarar?

İlk olarak bu teknolojinin bazı hastalıklara sahip kişilerin yaşam kalitesini artırmak için kullanılması düşünülmektedir. Örneğin şeker almaması gereken şeker hastaları veya tuz almamaları gereken böbrek hastaları için bu teknoloji kullanılabilir. Bu sayede şekersiz çayların veya tuzsuz yemeklerin tadı şekerli veya tuzlu gibi algılanır. Böylece ne yiyecek ve içeceklerin lezzetinden ödün verilir ne de hastalık için alınmaması gereken tuz ve şeker gibi maddeler alınır. Bu amaçla pek çok ekipman geliştirilmiştir. Aşağıdaki resimde dilimize ufak miktarlarda şoklar veren bir çatalı görebilirsiniz. Bu çatal ile tuzsuz bir yemeğin tadı tuzlu gibi algılanabilir.

  Elektriksel Tat  

İkinci olarak bu teknoloji ile tat deneyimi artırılabimektedir. Örneğin hazırladığınız limonatanın şekerini veya ekşiliğini elektrik akımı ile değiştirebilir ve damak tadınıza tam uyan tatlar oluşturabilirsiniz. Tat alma sırasında yemeklerin kokusu ve rengi de tadı etkileyen faktörlerdir. Bu nedenle yeni geliştirilen ekipmanlar hem istenilen tada göre dile elektrik şoku vermekte hem de rengi ve kokusuyla tat alma deneyimini artırmaktadır. Aşağıdaki videoda bu amaçla üretilen Vocktail adlı ürünün tanıtımını izleyebilirsiniz. Ürün istenilen oranda tat oluşturup, renk ve koku ile oluşturulan tadı desteklemektedir. Bu sayede her içecek için istediğiniz tadı yakalayabilir ve cep telefonu uygulaması ile bu tatları paylaşabilirsiniz.

 
 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap