Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Düşünceleri Okuyan Yapay Zeka
 Bilim   2235   11.04.18   0
yapayzeka.jpg

İnternet sitelerinden, pazarlama stratejilerine, savunma sanayinden müziğe, yaşamımızın pek çok yerinde kullanılan yapay zeka sistemleri gün geçtikçe farklı alana yayılıyor ve gelişiyor. Bu gelişme o kadar hızlı ki bir kaç yıl öncesine kadar bilim kurgu filmlerinde rastladığımız zihin okuyan robotlar artık gerçek oluyor. 2017'nin son günlerinde Japon bilim adamları insan düşüncelerini okuyan bir yapay zeka geliştirdiklerini duyurdu.

 

Beynimizin çalışması, sinir hücrelerinin birbirleriyle haberleşmesiyle mümkündür. Bu haberleşme sırasında elektrik sinyalleri kullanılır. Elektrik sinyalleri de beyin dalgalarının oluşmasını sağlar. Geliştirilen yapay zeka bu dalgaları yorumlayarak ne gördüğümüzü, ne hayal ettiğimizi resmeden bir bilgisayar programı olarak geliştirilmiştir.

 

Yapılan çalışmalarda, fMRI (Functional Magnetic Resonance Imaging - Fonksiyonel Magnetik Rezonans Görüntüleme) yöntemi ile elde edilen beyin dalgaları geliştirilen yapay zeka tarafından yorumlanarak, kişilerin gördüğü resimlerin benzerleri oluşturulmuştur.

 

Geşitirilen yapay zeka şimdilik mükemmel olmasa da gelecek için umut vaadediyor. Aşağıdaki videoda çalışmalara katılan kişilere gösterilen resimleri ve yapay zekanın beyin dalgalarını yorumlayarak oluşturduğu resimleri görebilirsiniz.

 
 

Uzmanlar eğer herşey yolunda gider ve yazılım mükemmelleştirilirse ilk aşama için komada olan ve felçli hastalar ile iletişim kurulabileceğini söylüyor.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap