Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Gözlerle Duymak : McGurk Etkisi
 Bilim   5041   14.03.18   16.08.18   0
mcgurk.jpg

Yüz yüze yapılan konuşmalarda söylenenleri hem duyar hem de konuşan kişinin dudak hareketlerini izleyerek görürüz. Hatta dudak okuma olarak isimlendirilen yöntem ile duymadığımız bir kişinin söylediklerini sadece dudak hareketlerini izleyerek anlayabiliriz. Zaman zaman bir sesi sadece işittiğimizde başka şekilde, hem işitip hem de dudak hareketlerini izlediğimizde başka şekilde algılarız. Bu yanılgıya McGurk etkisi adı verilir.

 

Örneğin aşağıdaki videoyu ilk olarak gözleriniz kapalı, daha sonra da gözleriniz açık olarak izlerseniz algıladığınız kelimeler farklılaşacaktır.

 
 

Bu durum ilk olarak 1976 yılında Harris McGurk ve asistani John MacDonald tarafından araştırılmış, araştırma sonucunda "Dudakları duymak ve sesleri görmek" adlı makale ile bilim dünyasına duyurulmuştur. İkili bir videodaki ba-ba kelimelerini telaffuz eden konuşmacının sesini ga-ga şeklinde değiştirmiştir. Görünüşte ba-ba diyen konuşmacı, işitsel olarak ga-ga demektedir. Videoyu izleyen katılımcılar ise konuşmacının da-da dediğini rapor etmişlerdir. Bu durum algıların birbiri ile çelişmesi sonucunda ortaya çıkan durumdur. Beyin algıların farklı bilgilere sahip olmasından dolayı en iyi tahmini yapmaya çalışmaktadır.

 

McGurk etkisi pekçok farklı dilde gözlenmektedir. Fakat işitme duyusunu sık kullanan profesyonel müzisyenlerde bu etki gözlenmemiştir.

 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap