Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Gözümüzdeki Uçuşan Şeyler Nedir ?
 Bilim   5162   21.12.17   24.12.17   0
floaters.jpg

Zaman zaman görüş alanımızda çizgiler, benekler, iplik yumağına veya örümcek ağına benzeyen şekiller görürüz. Bu şekiller genellikle görüş alanımızda rastgele gezinir. Hatta dikkatlice incelemek istediğimizde görüş alanımızın dışına çıkarlar. Özellikle gökyüzü gibi açık alanlara bakılınca kolaylıkla farkedilen bu şekillere "uçuşan cisimler" denir. Bazı kişiler bu cisimleri farketmese de her kişide uçuşan cisimler vardır. Bu cisimler doğuştan var olabildiği gibi yaş ilerledikçe de ortaya çıkabilir.

 

Gözümüzün içinde vitröz denilen süper şeffaf ve jele benzeyen bir sıvı bulunmaktadır. Bu sıvı yüzde 99 oranında su, yüzde 1 oranında kollojen adı verilen iplik şeklindeki proteinlerden oluşur. Kollojenler göz sıvısının akışkanlığını düşürerek sıvıya jelimsi bir özellik kazandırır. Böylece gözün küre şekli korunur.

  Göz Sıvısı - Virtöz  

Yaş ilerledikçe göz sıvısı jel özelliğini kaybederek büzüşür. Bu aşamada bazı proteinler bir araya gelerek yığınlar oluşturur. İşte oluşan bu protein yığınları, uçuşan cisimlerdir. Gözün hareketi ile göz sıvısında hareket eden uçuşan cisimlerden bazıları, retinaya gelen odaklanmış ışığın yolu üstünde bulunur. Bu cisimler retinaya gelen ışığı engelleyerek, şekline göre çizgi, benek, ip yumağı veya örümcek ağına benzer, gölgemsi görüntülerin görülmesine neden olur.

  Uçuşan Cisimler  

Uçuşan cisimler genellikle sağlık açısından sorun oluşturacak yapılar değildir. Beynimiz zaman içinde bu yapıları algılamamaya başlar. Bu sayede görüşümüzdeki uçuşan cisimlerin sayısı azalır.

 

Fakat oluşan bazı yeni semptomlar, acilen göz doktoruna gidilmesini gerektirir. Eğer,

 

Uçuşan cisimlerin sayısı artıyorsa,

 

zaman zaman gözünüzde flaşa benzer küçük ışık patlamaları oluyorsa,

 

bulanık veya karanlık görmeye başladıysanız (bazı kişilerce göze perde inmesi olarak da tanımlanmıştır)

 

yukardaki semptomlar ile beraber gözünüzde ağrı varsa

 

acilen göz doktoruna gidiniz. Çünkü bu semptomların anlamı, retinanın göz sıvının büzüşmesiyle, bulunduğu yerden ayrılmaya başlaması olabilir. Bu tür durumlar görme kaybı ile sonuçlanabilir. Erken teşhiş ile bu sorunu çözecek pek çok yol vardır. Göz sıvısı değiştirilebilir, gözün içine retinayı destekleyecek baloncuk yerleştirilebilir veya lazer tedavisi uygulanabilir.

  Retina Ayrılması  

Son olarak aşağıdaki videoda göz sıvısında hareket eden uçuşan cisimleri görebilirsiniz.

 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap