Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Kola Neden Soğuk İçilir?
 Bilim   6400   25.03.19   25.03.19   0
kolanedensogukicilir.jpg

Kola, Fanta, Fruko gibi gazlı içeceklerin ambalajlarında "Soğuk İçiniz" uyarısını görmüşsünüzdür. Peki bunun nedenini hiç merak ettiniz mi? Bu uyarı bu tür gazlı içeceklerin soğuk içilmediklerinde sağlık açısından zararlı olabilecekleri anlamına mı geliyor? Bu makalemde bu soruların bilimsel nitelikteki cevaplarını bulabilirsiniz.

 

Gazlı olarak nitelendirdiğimiz içeceklerde asidite ve karbondioksit gazı içeceğin güçlü ve keyifli bir tada sahip olmasını sağlayan en önemli etmenlerdir. Gazlı içeceklerdeki "gaz"dan kasıt karbondioksittir (CO2). Karbondioksit suda karbonik asit halinde bulunur. Bu zayıf asit içeceğin güçlü bir tada sahip olmasına yardım eder.

  Kola neden soğuk içilir  

Yukarıdaki kimyasal reaksiyon bir denge reaksiyonudur. Ortam koşullarına göre reaksiyon sağa da gidebilir sola da gidebilir. Yani karbonik asit oluşumu veya karbondioksit ve su oluşumu tamamen ortam koşullarına bağlıdır. Bu tür içecekler yüksek basınç altında üretilip paketlenir. Bu sayede içeceğe eklenen karbondioksit, su ile reaksiyona girerek karbonik asidi oluşturur.

 

Bir kola şişesi açtığımız anda basınç düşer ve eğer içeceğin sıcaklığı da yüksekse denge reaksiyonu karbonik asidin parçalanması yönünde gerçekleşir. Böylece karbonik asitten su ve karbondioksit oluşmaya başlar. Yüksek sıcaklıkta karbondioksitin suda çözünmesi azalır ve hızlıca ortamdan uzaklaşır. Bu durum içeceğin tadının kötü olmasına neden olur. İçeceğin sıcaklığı düşük ise karbonik asidin parçalanması ve açığa çıkan karbondioksitin ortamdan uzaklaşması çok daha geç olur. Yani soğuk tutulan gazlı içeceklerde istenen tadı oluşturan karbonik asit ve karbondioksit daha uzun süre kalır.

 

Gazlı içeceklerin soğuk içilmesindeki diğer bir neden ise şeker oranıdır. Bu tür içeceklerde genelde oldukça yüksek miktarda şeker kullanılır.

  Kola neden soğuk içilir  

Soğuk, tat almayı azaltan bir faktördür. Gazlı içecekler soğuk içildiğinde yüksek miktardaki şekerin tadı az algılanır ve herhangi bir rahatsızlık vermez. Gazlı içecekler ılık içildiğinde ise algılanan şeker tadı oldukça rahatsız edicidir. Bu nedenle de üretici firmalar gazlı içeceklerin soğuk içilmesini tavsiye etmektedir.

 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%50
%50

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap