Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Küçük Dil Ne İşe Yarar?
 Bilim   17064   24.07.18   24.07.18   0
kucukdil.jpg

Türkçemize nasıl küçük dil olarak geçmiş bilinmez ama tıpta bu organa uvula denir. Uvula Latince küçük üzüm anlamına gelmektedir. Bazı maymun türlerini saymazsak insanlar küçük dile sahip tek memeli canlıdır. Elbetteki bu organının da diğer organlarımız gibi bazı önemli görevleri vardır. Bu yazımda küçük dilin görevlerinden bahsetmek istiyorum.

 

1- Yiyecekler ve içeceklerin buruna kaçmasını önler

Küçük dilimiz yutkunulduğunda burun kanalını tıkayarak yutulan maddelerin buruna kaçmasını engeller.

  Küçük Dil  

2- Boğaz ve ağzı nemli tutar

Küçük dilin yapısında tükürük bezleri vardır. Yemek yeme ve konuşma sırasında bu bezlerden salgılanan tükürük, ağız ve boğazı nemli - kaygan tutarak konuşma ve yemenin kolay olmasını sağlar.

 

3- Bakterilerle savaşır

Ağzımıza ulaşan bakteriler ilk olarak bademcik, damak ve küçük dil tarafından engellenmeye çalışılır. Bu organlarımız bağışıklık sistemimizin ilk defansıdır. Zaman zaman bakteriler bu organlarımız tarafından yok edilemez. Bu durumda genellikle bademciklerimiz ve nadir olarak küçük dilimiz şişer. Şişen küçük dil gerçekten rahatsız edicidir. Ağzımızda sürekli yutmamız gereken bir şey varmış hissi uyandırır. Eğer küçük dil sıklıkla şişiyorsa cerrahi yöntemle alınabilir. Ayrıca uyku apnesi, horlama ve küçük dilin büyüklüğü yüzünden rahat nefes alamama durumlarında da küçük dil alınabilir. Küçük dilin alınması sadece ağız kuruluğu gibi yan etkilere sahiptir.

 

4- Boğulmamızı önler

Küçük dile temas eden yabancı nesneler öğürme denilen refleksin oluşmasını sağlar. Böylece nesne yutulmadan ağızdan çıkarılır. Bu durum gırtlağı tıkayabilecek büyük lokmaların yutulamamasını sağlayarak olası boğulma risklerini engeller.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%56
%15
%29

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap