Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Kurbağa Bilmecesi (Olasılık)
 Bilim   3589   28.12.17   01.10.19   0
frog.jpg

Kurbağa bilmecesi, sonucunu öğrendiğimizde "nasıl olur" diyeceğimiz türden bir olasılık bilmecesidir. Hikayemize göre yerleşim merkezlerinden uzak bir ormandayız. Şehrin stresini atmak için kendi başımıza sakin bir yürüyüş yapıyoruz. Etrafımızı seyrederek yürürken bir yılana çok yaklaştığımızı anlıyoruz. Maalesef çok geç. Yılan şimşek hızıyla ayağımızdan ısırıyor ve gözden kayboluyor.

  Kurbağa Bilmecesi 1  

Zehir vücudumuza yavaşça yayılırken panik içinde ne yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. Tam bu anda yılan zehrine karşı panzehir olarak kullanılan kurbağaların bulunduğumuz ormanda olduğunu hatırlıyoruz. Tek yapmamız gereken dişi bir kurbağa bularak yalamak. Böylece dişi kurbağanın derisindeki panzehir, yılan zehrini etkisiz hale getirecek. Fakat ormandaki erkek ve dişi kurbağalar görünüş olarak tamamen aynılar. Tek fark, erkek kurbağaların farklı tonda ses çıkarmaları.

 

Uzun arayışlar sonunda zehir etkisini göstermeye başlarken uzaktaki bir kütüğün üstünde duran kurbağayı görüyoruz.

  Kurbağa Bilmecesi 2  

Gördüğümüz kurbağanın dişi olmasını dileyerek kurbağa doğru gidecekken, tam arkamızdan erkek bir kurbağanın sesini duyuyoruz. Dönüp baktığımızda iki kurbağanın yanyana durduğunu görüyoruz.

  Kurbağa Bilmecesi 3  

Çok fazla zamanımız kalmadı. Ya kütüğün üstünde duran kurbağa doğru gidip bu kurbağayı yalayacağız ya da diğer taraftaki iki kurbağanın olduğu yere doğru gidip bu iki kurbağayı yalayacağız.

 

Sorumuz : Hangi tarafa gitmek, hayatta kalma şansımızı artırır ?

  Kurbağa Bilmecesi 4  
Cevabı Göster/Gizle
 

1 numaralı, yani iki kurbağanın olduğu yöne gitmek yaşama şansımızı ciddi oranda artırır. Olasılık sorularında bütün olası olayları yazmak, problemin çözümününü kolaylaştırır. Bu durumda da bütün olası durumları yazalım.

 

Eğer 2 yönüne, yani kütüğün üstünde duran kurbağaya doğru gidersek, kurbağanın dişi olma olasılığı yüzde 50'dir. Bu yüzden hayatta kalma şansımız da yüzde 50 olacaktır. Çünkü kurbağa, ya erkek ya da dişidir. Başka bir olası durum yoktur.

 

Eğer 1 yönüne, yani iki kurbağanın olduğu yöne gidersek, hayatta kalma şansımız yüzde 50 olmayacaktır. Birinci ve ikinci kurbağanın cinsiyetine göre bütün olası durumları yazalım :

 
Erkek Dişi
Erkek Erkek
Dişi Dişi
Dişi Erkek
 

Fakat elimizde bir veri daha var. Kurbağalardan en az birinin erkek olduğunu çıkardığı ses sayesinde biliyoruz. Bu durumda listedeki bütün durumlardan {Dişi, Dişi} durumu olası değildir. Geriye kalan durumları tekrar yazarsak :  

Erkek Dişi
Erkek Erkek
Dişi Erkek
 

Gördüğünüz gibi toplam 3 olası durum var ve 2 durumda hayatımızı kurtaracak dişi kurbağa bulunuyor. Bu yüzden 1 numaralı yöne yani iki kurbağaya doğru gidersek yaşama şansımız 3'de 2, yani yüzde 67 olacaktır. Böylece hayatta kalma şansımız büyük ölçüde artacaktır.

 

İlk bakışta çoğu kişi iki kurbağa durumu için "kurbağalardan biri erkek, diğeri ya erkek ya da dişidir. O halde yüzde 50 şansımız vardır. Bu yüzden hangi yöne gittiğimizin bir önemi yoktur." şeklinde düşünse de iki kurbağadan hangisinin erkek kurbağa olduğunu bilmememiz olasılığı değiştirmektedir. Olasılık bilmecelerinin güzel tarafı da budur.

 

Farklı olasılık bilmecelerinin olduğu makaleme buradan ulaşabilirsiniz.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap