Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Macenta Diye Bir Renk Yok!
 Bilim   15703   16.08.18   01.12.22   2
macenta.jpg

Genellikle mor veya pembe ile karıştırılan macenta, kırmızı ve mavi karışımı bir renktir. Bu canlı renk aslında yaşadığımız dünyada yoktur. Peki gerçek dünyada olmayan bir rengi nasıl görebiliyoruz? Dahası bütün insanlar bu rengi görebiliyorken macenta nasıl var olamaz? Bu soruların cevaplarını gözümüzün yapısını ve beynimizin elektrik sinyallerini nasıl yorumladığını öğrenerek verebiliriz.

  Macenta  

Güneşten dünyamıza ulaşan ışık farklı renk ışınlarını bir arada bulundurur. Nesnelere ulaşan ışık, nesneler tarafından ya yansıtılır ya da absorbe edilir. Nesnelerden yansıyan renk ışınları gözümüze gelerek nesnelerin renklerini belirler. (Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz : Renkleri Nasıl Görürüz?)

  Macenta  

Gözümüzde sadece kırmızı, yeşil ve mavi renklerin dalga boyuna duyarlı 3 tür koni hücresi vardır.

  Macenta  

Örneğin gözümüze 700 nm dalga boyuna sahip bir ışın geldiğinde bu dalga boyunda çalışan hücreler elektrik sinyalleri üreterek beyne iletir. Beynimiz de bu rengi kırmızı olarak yorumlar. Peki gözümüzde sadece kırmızı, yeşil ve mavi renge duyarlı hücreler varsa diğer renkleri nasıl görürüz? Bu sorunun cevabı koni hücrelerinin geniş dalga boylarında çalışmalarıyla açıklanabilir. Örneğin gözümüze 580 nm dalga boyuna sahip bir ışın geldiğinde kırmızı ve yeşile duyarlı koni hücreleri aynı anda elektrik sinyalleri üretir. Çünkü bu dalga boyu hem yeşil hem de kırmızı rengin dalga boyuna yakındır. Beyne iletilen elektrik sinyallerinde ışının hem kırmızı hem de yeşil olduğu bilgisi vardır. Beynimiz de bu rengi kırmızı ve yeşilin karışımı olan sarı olarak yorumlar.

  Macenta  

Renk spektrumuna göz önünde bulundurusak, gözümüze iki farklı renk ışını geldiğinde beynimiz son rengi gelen renklerin ortasındaki renk olarak yorumlar. Sarı renk, spektrumda kırmızı ve yeşil renk arasında yer almaktadır. Macenta için sorun burada başlıyor.  

Macenta kırmızı ve mavinin karışımından oluşan renktir. Yani bu rengi görebilmemiz için gözümüze hem kırmızı hem de mavi ışınların gelmesi gerekir. Fakat renk spektrumuna baktığımızda mavi ve kırmızının arasındaki renk yeşildir fakat beynimiz bu iki rengin karışımını yeşil olarak yorumlamaz. Çünkü yeşil ışığa duyarlı hücrelerden herhangi bir elektrik sinyali beyne gelmemektedir. İkilemde kalan beynimiz bu durumda olmayan bir renk uydurur. İşte bu renk macentadır. Bu nedenle macenta aslında yoktur, sadece beynimizin uydurduğu bir renktir.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%74
%13
%13

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 Yorumlar
 Cemal Gülyurdu
 26.11.2022
RGB renk uzayında Magenta Kırmızı ile Mor'un birleşimi değil !!!... Kırmızı ile Mavinin birleşiminden oluşan Renktir!... Bu durumda yazının dayanağı kalmıyor. Ben mi yanlışım, yazı mı?
 Emrah (Yönetici)
 01.12.2022
Teşekkürler, haklısınız düzeltildi.