Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Neden Kedi Videoları İzliyoruz ve Bilim Buna Ne Diyor ?
 Bilim   3042   27.11.17   13.01.18   0
lilbub.jpg

2015 yılında sadece youtube'da 2 milyon kedi videosu yer aldı. Bu videoların her biri ortalama 12 bin kere izlendi. Yani toplam izlenme oranı sadece youtube'da 24 milyardı. Yine bu tarihte 6.5 milyar kedi resmi internette yer aldı. Sosyal hesaplara sahip bazı kedilerin milyonlarca takipçisi var ve çoğu ünlüden çok daha fazla sayıda insan tarafından takip ediliyor. Peki neden kedilere karşı bu kadar büyük bir ilgimiz var? Bilim dünyası da bu sorunun cevabını bulmak için bazı araştırmalar yaptı. Bu makalemde bu araştırmalardan bahsedeceğim.

 

Yapılan bilimsel araştırmalar, bu tür videoları izleyen kişilerin enerji düzeylerinde ve pozitif duygularında artış gözlemlendiğini, ayrıca el beceri yeteneklerinin de geliştiğini göstermiştir. Bunların yanında, bu tür videoları izleyen kişilerin, videoları izledikten sonra daha kolay odaklandıkları da belirtilmiştir.

 

Indiana üniversitesinden araştırmacı Jessica Gall Myrick, yaklaşık 7000 kişi üzerinde kedi videolarının etkilerini araştırmıştır. Katılımcılar kedi videoları izleyerek, fiziksel ve duygusal olarak ne gibi değişikliklerin olduğunu rapor etmişlerdir. Genel sonuç olarak, kedi videoları izleyen katılımcılar,

 

kendilerini daha enerjik hissettiklerini, video öncesinde hissettikleri üzüntü, kaygı, rahatsızlık gibi olumsuz duygularında azalma olduğunu bildirmişlerdir. Jessica Gall Myrick'in bilimsel çalışmasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Konuyla alakalı diğer bir çalışma, Japon bir grubun yaptığı çalışmadır. Japon araştırmacı grubu, üniversite öğrencilerinden oluşan üç farklı gruba sırayla, yavru kedi ve köpek resimleri, yetişkin kedi ve köpek resimleri, güzel görünen yemek resimleri göstermiş ve daha sonra her grup farklı testlere tabi tutulmuştur.

 

İlk grup için el beceri testi uygulanmış,

 

Yavru kedi ve köpek resimlerinin, katılımcıların el becerisini yüzde 44,

Yetişkin kedi ve köpek resimlerinin, katılımcıların el becerisini yüzde 12 oranında geliştirdiği belirlenmiştir.

 

İkinci grup için görsel arama-bulma testi uygulanmış,

 

Yavru kedi ve köpek resimlerinin, katılımcıların görsel arama becerisini yüzde 15,

Yetişkin kedi ve köpek resimlerinin, katılımcıların görsel arama becerisini yüzde 1.4 oranında geliştirdiği belirlenmiştir.

 

Üçüncü grup, kontrol grubu olmuş, resimler gösterilmeden testler yapılarak diğer gruplarla karşılaştırılmıştır. Japon grubun bu çalışmasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Ayrıca hayvanlar uzun yıllardır terapi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bu tür terapilerin amacı hastanın duygusal, sosyal ve bilişsel (algılama, hatırlama, karar verme gibi) işlevlerini geliştirmektir. Ülkemizde bu terapiler nadir olarak uygulansa da yurtdışındaki bakım evleri ve hapishane gibi pek çok farklı yerlerde yoğun olarak uygulanmaktadır.

 

Kısacası bilimsel olarak da kedi videoları izlemekten hem keyif alıyoruz, hem de kendimizi daha iyi hissediyoruz. O yüzden izleyelim

 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap