Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Paraben Nedir?
 Bilim   2908   10.09.18   02.04.20   0
paraben.jpg

Parabenler kimyada bir grubun adıdır. Bu grubu içeren kimyasallar 1950'lerde ticari olarak ürünlerde kullanılmaya başlanmıştır. Parabenler ürünlerdeki bakteri ve küf oluşumunu engelleyerek ürünün raf ömrünü uzatır. Bu amaçla deodorantlarda, diş macunlarında, şampuanlarda, losyonlarda, kozmetikte, yiyeyecek ve ilaçlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

  Paraben  

Parabenler Zararlı mıdır?

Bu konu hakkında bilim adamları ve gruplar farklı açıklamalarda bulunmaktadır. Parabenler hakkındaki en büyük endişe bu tür kimyasalların vücutta birikerek hormon fonksiyonlarını engellemesi (özellikle östrojen hormonu) ve göğüs kanserine neden olmasıdır. Fakat bu endişe hakkında kesin kanıtlar bulunamamıştır.

 

Yapılan Araştırmalar

Danimarka'da yapılan bir araştırmaya göre losyon kullanan gençlerin idrar ve kanlarında, losyon uygulamasından sadece bir kaç saat sonrasında parabenlere rastlanmıştır. Bu araştırma parabenin deriden bile hızlıca kana karışabildiğini göstermiştir.

 

İngilitere Reading Üniversitesinde Prof. Philippa Darbre'nin yaptığı araştırmada 20 göğüs kanseri olan hastanın tümörleri incelenmiş ve 18 hastanın tümör örneğinde parabane rastlanmıştır. Fakat bu çalışmada normal hücrelerde paraben araştırması yapılmadığından çalışma parabenlerin göğüs kanseri ile direk ilişkisi olduğunu göstermemektedir.

  Paraben  

FDA'nın (Amerika İlaç ve Yiyecek Dairesi) parabenler hakkındaki yaptığı açıklamada, bilimsel araştırmalar sonucunda kozmetikte kullanılan parabenlerin insan sağlığı açısından herhangi bir risk oluşturduğunu gösteren bir kanıtın olmadığını bildirmiştir. Açıklamada yeni bilimsel çalışmaların devam ettiği belirtilmiştir.

 

Kanada Sağlık Örgütü de ürünlerdeki parabenlerin düşük oranlarından dolayı insan sağlığı açısından bir risk oluşturmadığını bildirmiştir.

 

Parabenlerin egzema gibi deri hastalıklarında kullanımının deri alerjilerine neden olduğu bulunmuştur. Fakat bu tür alerjiler için üretilen tedavi amaçlı kremlerde parabenler kullanılmamaktadır.

 

Sonuç

Her ne kadar bilimsel çalışmalar parabenlerin sağlık açısından zararsız olduğunu gösterse de pek çok bilim adamı bu çalışmaların parabenlerin yüzde yüz güvenli olduğunu göstermediğini, zararlı olma şanslarının hala bulunduğunu belirtmişlerdir.

 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%100

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap