Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Silika Jel Nedir, Ne İşe Yarar?
 Bilim   10779   23.12.17   23.12.17   0
silicagel.jpg

Silika jeller, ürünleri nemden koruyarak küflenmelerini ve bozulmalarını engelleyen malzemelerdir. Bu sayede ürünlerin raf ömürleri uzatılır. Bu amaçla yiyeceklerde, ilaçlarda, elektronik ve deri ürünlerinde sıklıkla kullanılır. Nem çekici sınıfına giren silika jeller, kumun yapısını oluşturan silisyum dioksitin yapay olarak üretilmiş şeklidir.

 

Silika jeller girintili çıkıntılı bir yüzeye sahiptir. Bu yüzden yüzey alanları büyüktür. 1 gram silika jelin yüzey alanı 800 metrekare civarındadır. Su molekülleri (nem), silika jellerin girintili çıkıntılı yüzeyinde tutulur (Adsorpsiyon). Silika jellerinin büyük yüzey alanına sahip olması, ağırlıklarının yüzde 40'ı kadar nem tutabilmelerini sağlar. Örneğin, 10 gram silika jel, 4 gram nemi yüzeyinde tutabilir.

  Silika Jel Taneleri  

Saf silika Jeller, bazı küçük etkiler dışında sağlık açısından zararsızdır. Bu yüzden yiyecek sektöründe de kullanılmaktadır. Fakat bazı silika jellere, ne kadar nem tuttuğunu göstermesi için Kobalt Klorür gibi sağlık açısından zararlı kimyasal maddeler eklenir. Bu yüzden silika jel paketlerinde "Do not eat (Yemeyin)" uyarısı vardır.

  Silika Jel Göstergesi  

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%100

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap