Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Trans Yağ Nedir?
 Bilim   6464   05.09.18   11.09.18   0
transyag.jpg

Yağları oluşturan moleküllerde çift bağ varsa bu tür yağlara doymamış yağ, çift bağ yok ise bu tür yağlara doymuş yağlar denir. Trans yağlarda çift bağ bulunduğundan bu tür yağlar doymamış yağ sınıfına girer. Trans kelimesi ise kimyada çift bağı oluşturan karbon atomlarına bağlı grupların karşılıklı olduğunu gösteren bir terimdir.

  Trans Yağ   Trans Yağ  

Trans Yağlar Neden Zararlıdır?

Trans yağlar kan akışındaki kolesterol moleküllerini taşıyan ve kötü kolesterol olarak isimlendirilen LDL'yi artıran ve iyi kolesterol olarak isimlendirilen HDL'nin miktarını azaltan bir etkiye sahiptir. LDL'nin fazla ve HDL'nin az olması sağlık açısından istenmeyen bir durumdur. Bu durum damar tıkanıklıkları, inme ve kalp krizi riskini ciddi oranda artırabilir.

 

HDL ve LDL hakkındaki detaylı bilgiye Kolesterol Nedir? adlı makaleden ulaşabilirsiniz.

 

Trans Yağlar Neden Üretiliyor?

Trans yağlar aslında üretilmemektedir. Doymamış yağlara (çift bağ içeren yağlara) hidrojenasyon adı verilen bir işlem ile hidrojen eklemesi yapılır ve moleküldeki çift bağlar ortadan kaybolur. Böylece doymamış yağlar, doymuş yağlara dönüşür. Fakat işlemde yan ürün olarak az miktarda da olsa trans yağlar oluşur. Yani oluşan yağ büyük oranda doymuş yağ, az oranda da trans yağ içerir. Bu işlem sayesinde sıvı bitkisel yağlar katı yağlara dönüştürülür. Bu tür katı yağların raf ömrü uzun, ucuz ve sıvı yağlara göre daha lezzetlidir. Bu nedenlerden dolayı pek çok restorantta ve ürünlerde bu tür hidrojenlenmiş yağlar kullanılmaktadır.

 

Ne Yapmalı?

Elbetteki diyet ile alınan trans yağ miktarını azaltmak veya tamamen sıfıra indirmek sağlık açısından önemlidir. Bunun için ürün paketlerinde bulunan besin değerleri kısmında trans yağ miktarını görebilir ve ürün seçimlerinde trans yağ miktarlarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

  Trans Yağ  

Not : Bu logonun anlamı, "logoyu taşıyan üründe trans yağ miktarı sıfırdır" değildir. Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği’ne göre, eğer alınan 100 gram yağ örneğinde 1 gram'dan az miktarda trans yağ varsa üretici bu logoyu ürününde kullanabilir. Trans yağsız ürün almak isterseniz, besin değerleri listesinden trans yağın sıfır olduğu ürünleri tercih etmelisiniz.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap