Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
UV İndeksi Nedir, Nasıl Yorumlanır?
 Bilim   17342   28.03.18   24.09.19   0
uvindeks.jpg

Herhalde çoğu kişinin cep telefonunda hava durumu uygulaması vardır. Bu uygulamalar günlük ve haftalık hava durumu tahminlerinin yanında rüzgar, nem, uv indeksi gibi bilgileri de kullanıcılarına sunmaktadır. Bu makalemde bu bilgilerden UV indeksi nedir, indekste yer alan numaralar ne anlama gelir ve UV indeksine göre neler yapılmalıdır sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

 

UltraViyole ışın bir tür elektromagnetik radyasyondur. Elektromagnetik radyasyonlar güneşteki füzyon reaksiyonları sonucunda oluşarak dünyamıza ulaşır. Dünyamızın magnetik alanı, atmosferi ve ozon tabakası gibi koruyucu kalkanları güneşten gelen zararlı ışınların yeryüzüne ulaşmasını engeller. Yeryüzüne ulaşan radyasyonların %44'ü ışık, %53'ü kızılötesi ve sadece %3'ü UV ışınlarıdır.

  UV İndeksi  

Güneşten dünyamıza ulaşan UV ışınları deri tarafından alınarak D vitamini yapımında kullanılır. Fakat yüksek miktardaki UV ışınlarının DNA hasarı, göz hasarı ve deri kanseri gibi olumsuz sonuçları da vardır.

 

Ozon tabakası özellikle UV ışınlarını absorbe eden bir katmandır. Kirlilik ve kimyasallar yüzünden incelen ozon tabakası nedeniyle bazı yerlere ulaşan UV ışın miktarı artmıştır. Özellikle sıcak havalarda bu miktar sağlığı tehdit edecek boyuta gelebilmektedir.

   

UV indeksi Dünya Sağlık Organizasyonu tarafından geliştirilmiştir. İndeks rakam ve renklerle ifade edilir.

  UV İndeksi  

UV İndeks 1 ve 2 - Yeşil

UV radyasyon seviyesinin güvenli olduğunu ve sağlık açısından düşük risk oluşturduğunu gösterir. Bu seviyede dışarda güvenli şekilde bulunabilirsiniz.

UV İndeks 3-5 arası - Sarı

UV radyasyon seviyesinin ve sağlık riskinin orta olduğunu gösterir. Bu seviyede güneşten korunmazsanız sağlık açısından risk oluşabilir. Bu indekslerde özellikle öğle saatlerinde gölgede bulunulması, güneş altında olmak gerekiyorsa koruyucu kıyafetlerin giyilmesi önerilmektedir.

UV İndeks 6-7 - Turuncu

UV radyasyon seviyesinin yüksek olduğunu ve güneşten korunulmazsa sağlık açısından yüksek riskin oluşabileceğini gösterir. Bu indekslerde saat 10 ve 16 arasında dışarda geçirilen zamanın azaltılması, koruyucu şapka, güneş gözlüğü ve güneş kremi kullanılması önerilmektedir.

UV İndeks 8-10 - Kırmızı

UV radyasyon seviyesinin çok yüksek olduğunu gösterir. Bu indekslerde deri yanmaları ve göz hasarları görülebilir. Bu nedenle koruyucu kıyafet, güneş gözlüğü ve yüksek korumalı güneş kremi kullanmalı, saat 10 ve 16 arasında dışarda geçirilen zaman en aza indirilmeli, göz hasarından korunmak için parlak zeminlere bakmaktan kaçınılmalıdır.

UV İndeks 11 ve üstü - Mor

UV radyasyon seviyesinin aşırı yüksek olduğunu gösterir. Bu indekslerde deri yanmaları ve göz hasarları bir dakikanın altında bile görülebilir. Bu nedenle koruyucu kıyafet, güneş gözlüğü ve yüksek korumalı güneş kremi kullanmalı, saat 10 ve 16 arasında dışarıda bulunmamalı, göz hasarından korunmak için parlak zeminlere bakmaktan kaçınılmalıdır.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%75
%10
%10
%5

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap