Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Uzayda Silahla Ateş Etmek?
 Bilim   4221   13.02.18   14.02.18   0
uzaydaatesetmek.jpg

Uzayda bir silahla ateş edebilir miyiz? Eğer bu soruyu ilk defa duyuyorsanız şöyle düşünebilirsiniz : Bir silahla ateş edebilmek için merminin içindeki barutun yanması gerekir. Barutun yanması için oksijenin olması gerekir. Uzayda hava yani oksijen yok, o halde uzayda bir silahla ateş edemeyiz. Eğer böyle düşündüyseniz, sonuç sizin için biraz sürpriz olabilir. Çünkü uzayda bir silahla kolaylıkla ateş edebiliriz.

 

"Oksijensiz bir ortamda yanma işlemi nasıl olabilir?" diyorsanız merminin ve barutun yapısına yakından göz atmamız gerekir.

 

İlk olarak merminin yapısına bakarsak, bir mermi temel olarak başlatıcı, kimyasal itici yakıt, çekirdek ve bütün elemanları bir arada tutan kartuş kısmından oluşur.

  Uzayda Ateş Etmek?  

İtici kimyasal yakıt olarak geçmişten günümüze farklı barut türleri kullanılmıştır. Barut farklı kimyasal bileşiklerin bir karışımıdır. Bu bileşiklerden bir tanesi Potasyum Nitrat'tır. Potasyum nitrat ısıtıldığı zaman Potasyum nitrit ve oksijene dönüşür.

  Uzayda Ateş Etmek?  

İşte oluşan oksijen, barutun yanma işleminde kullanılan oksijendir. Peki potasyum nitratın oksijen oluşturması için gerekli olan ısı nereden gelir? Cevap başlatıcı kısmındadır. Başlatıcı, fiziksel etkilerle reaksiyon verebilen kimyasal maddelerden oluşur. Bu tür maddeler sarsıldıklarında, düştüklerinde veya darbe aldıklarında reaksiyon vererek ısı açığa çıkartır. Bir silahın tetiğine basıldığında ateşleme pini veya horoz denilen kısım başlatıcıya çarpar. Bu sayede başlatıcı içindeki maddeler reaksiyon verir ve ısı açığa çıkar. Oluşan ısı potasyum nitratın yüksek miktarda oksijen oluşturmasını ve yanma işleminin hızlı bir şekilde olmasını sağlar. Barutun yanmasıyla büyük miktarda gazlar oluşur. Oluşan gazların basıncı sayesinde çekirdek kartuştan ayrılır ve namludan yüksek hızda çıkar. Yani silah ateşlenir. Aşağıdaki videoda bu aşamaların gösterildiği videoyu izleyebilirsiniz.

 
 

Gördüğünüz gibi bir silahın ateşlenebilmesi için havanın oksijenine ihtiyaç yoktur. Zaten havanın oksijeni bu tür hızlı yanma işlemleri için oldukça yetersizdir. Kimyasal itici yakıtlar, ortama yüksek miktarda oksijen veren kendi oksijen kaynaklarını içerir. Bu sayede bir silah uzayda ateşlenebilir. Dünyada ve uzayda ateşlenen silahlar arasındaki tek fark, uzayda ateşlenen silahın sessiz olmasıdır. Çünkü ses boşlukta ilerleyemez. Aşağıdaki videoda havası boşaltılmış yani oksijensiz ortama konulan silahın ateşlendiğini görebilirsiniz.

 
 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap