Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Uzunluk ve Uzaklık Birim Dönüştürücü
 Bilim   2440   20.10.19   20.10.19   0
uzunluk.jpg

Bu uygulama ile kilometre, hektometre, dekametre, metre, desimetre, santimetre, milimetre, mikrometre (mikron), nanometre, angstrom, planck uzunluğu, inç, foot, yarda, mil, astromik birim ve ışık yılı birimleri arasında dönüşümler yapabilirsiniz. Sayfanın sonunda bazı birimler için açıklamalar bulabilirsiniz.

 

=

 
 • Açıklamalar
 • Soru : Sonuçlarda e-14 gibi karakterler var. Bunun anlamı nedir?

  Cevap: "e" karakteri (bazen exp şeklinde kullanılır) İngilizce "exponential" (üstel) kelimesinin kısaltmasıdır ve bilimsel yazımda 10 üzeri anlamına gelir. Bu nedenle örneğin e-14, x10-14 anlamına gelmektedir.

 • Soru : "Foot" ve "Feet" Birimleri Aynı mıdır?

  Cevap: "Foot" (Telaffuz : Fut) kelimesi İngilizce "Ayak", "Feet" (Telaffuz: Fit) ise İngilizce "Ayaklar" anlamına gelmektedir. Yani "Foot" tekil, "Feet" çoğuldur. Bu nedenle 1 birimlik uzunluk için "Foot" kullanılırken, 1'den büyük değerler için "Feet" birimi kullanılır. 1 foot, 150 feet gibi.

 • Soru : Astronomik Birim Ne Demektir?

  Cevap: Astronomik Birim dünya ile güneş arasındaki uzaklıktır. Dünya ile güneş arasındaki 149.600.000 km'ye 1 Astronomik Birim (AU) denmiş ve özellikle güneş sistemindeki uzaklıklar için bu birim kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin Pluto ile güneş arasındaki uzaklık 40 Astronomik Birim'dir (AU).

 • Soru : Planck Uzunluğu Ne Demektir?

  Cevap: Planck Uzunluğu kuantum fiziğinin öngörülen sonuçlarından bir tanesidir. Bu öngörüye göre evrendeki ölçülebilinen en kısa mesafe Planck Uzunluğu'ndan daha kısa olamaz. Bu da 1.6x10-35 metredir.

 •  

   

   Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
   İlk Sen Değerlendir

   

   Bu konuyu paylaş

   

   Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
  E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

   

   İlk Yorumu Sen Yap