Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Yakınımızdaki Tehlike : Triklosan
 Bilim   5589   01.01.18   04.01.18   0
antibakteriyel.jpg

2 Eylül 2016 tarihinde Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), acil başlığı ile antibakteriyel sabunları yasakladığını duyurdu. FDA, antibakteriyel temizleme ürünlerinde bulunan 19 etken maddenin uzun süreli kullanımlarının güvenli olduğunu gösteren bir kanıtın olmadığını ve yapılan araştırmalarda normal sabunlar ile antibakteriyel sabunlar arasında temizleme açısından gözle görünür bir farka rastlanmadığı için bu kararı aldığını açıkladı.

 

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi'nin yaptığı açıklamanın orjinal metnine buradan ulaşabilirsiniz.

 

FDA açıklamasının temelini oluşturan ve antibakteriyel sabunlarda bulunan triklosan adı verilen kimyasalın vücut için zararlı etkilere sahip olduğu ortaya çıktı. Yapılan çalışmalar triklosanın kas zayıflığına, hormon döngüsünün aksamasına ve alerjiye neden olduğunu gösterdi. Ayrıca öğrenme güçlüğü, kısırlık ve hafıza problemleri ile bağlantılı olduğu da düşünülmektedir. Bunların yanında triklosana maruz kalarak ölmeyen bakterilerin direnç kazanarak antibiyotiklere bağışıklığı olan bakterilere dönüştüğü saptandı.

  Triklosan  

Ne yazık ki triklosan sorunu sadece antibakteriyel sabunlar ile sınırlı değil. Triklosan ayrıca diş macunlarında, makyaj malzemelerinde, deodorantlarda, oyuncaklarda, giyecek ve çoraplarda, mutfak eşyalarında, çöp torbalarında, hastanelerde ve böcek öldürücü olarak pestisitlerde yaygın olarak kullanılıyor. Kullanım alanının bu denli geniş olması, triklosanın insan vücudunda birikmesine ve zararlı etkilerin oluşma riskinin artmasına neden olmaktadır. Yapılan bir araştırmada Amerika nüfusunun yüzde 75'inde triklosana rastlanmıştır. Testlere tabi tutulan kişilerin kanlarında, idrarlarında, hatta doğum yapmış kadınların sütünde triklosan bulunmuştur. Her ne kadar antibakteriyel sabunlarda kullanılan triklosan yerine zararsız olduğu düşünülen kimyasallar kullanılmaya başlansa da diğer ürünlerdeki kullanımı devam ediyor.

 

Aslında bu sorun ilk olarak 1978'de dile getirilmiş, fakat günümüze kadar kaydedeğer bir kanıt bulunamadığı için herhangi bir kısıtlama yapılmamıştı. 35 yıl içinde yapılan araştırmalar ile triklosanın sağlık açısından zararlı bir madde olduğu artık biliniyor. Ne yazık ki diğer ürünlerdeki triklosan kullanımının yine yıllar süren araştırmalar sonucunda kısıtlanması bekleniyor. Bu yüzden triklosan içeren ürünleri kullanmayarak bu tehlikelerden uzak durabiliriz. Bunun için aldığınız ürünlerin içerik kısımlarını dikkatlice kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer içerik kısmında triclosan veya triclocarban ibarelerini görüyorsanız ürün triklosan içeriyor demektir.

 

Yapılan araştırmalar, sabun ile el yıkamanın yeterli hijyeni sağladığını göstermiştir. Uzmanlar temizlik için ellerin sadece sabun ile yıkanmasını, su ve sabunun olmadığı ortamlarda ise yeterli hijyen için kolonya gibi alkol bazlı el temizleyicilerin kullanılabileceğini belirtmişlerdir.

  El Temizleme İçeriği

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%100

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap