Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Yıldırım Ne Kadar Yakına Düştü?
 Bilim   9385   20.10.17   02.04.20   0
yildirim.jpg

Bir yıldırımın bulunduğunuz yerin ne kadar yakınına düştüğünü hiç merak ettiniz mi? Bu makalemde yıldırımların düştüğü yerin bulunduğunuz yere olan uzaklığını nasıl hesaplarız sorusunun cevabını arayacağız. Öncelikle şunu herkes bilir ki bir yıldırım düştüğünde ilk olarak ışığını görür daha sonra sesini duyarız. İşte hesaplamamızın temelini oluşturacak nokta da budur.

 

Yıldırım düştüğü anda oluşan ışık ve ses düşüş yerinden her tarafa doğru yayılmaya başlar. Işık yaklaşık olarak saniyede 300.000 km yol alırken ses saniyede sadece 343 metre yol alır. Şöyle bir örnek verelim. Farzedelim ki İstanbul'a düşen yıldırımı Ankara'dan gözlemleyebileceğiz. Ankara-İstanbul arası yaklaşık 450 kmdir. İstanbul'a düşen yıldırım Ankara'daki gözlemci tarafından 0.0015 saniye sonra görülür. Yani yıldırım sonucu oluşan ışık 450 km.lik yolu 0.0015 saniyede alır. Bu sürede yıldırımın düşmesi sonucunda ortaya çıkan ses ise sadece 51 cm yol alır. Kısacası yıldırımın ışığını gördüğümüzde, sesin yıldırımın düştüğü yerden uzaklaşmasını rahatlıkla ihmal edebiliriz.

  Yıldırım  

Yıldırım düştüğü anda oluşan sesin aldığı yolu ihmal etmemiz hesaplamamızı oldukça kolaylaştırır. Böylece yıldırımın ışığını gördüğümüz anda sesin düşüş yerinden bize doğru yol almaya başladığını rahatlıkla düşünebiliriz. Yıldırımın ışığını gördüğümüzde saniyeleri saymaya başlar, sesini duyduğumuz anda saymayı bırakırız. Böylece sesin kaç saniyede yıldırımın kaynağından bize ulaştığını buluruz. Sesin hızını da bildiğimize göre, yol = hız x zaman formülünden yıldırımın düştüğü yerin uzaklığını rahatlıkla buluruz.

 

Örneğin, yıldırımın ışığını gördüğümüz anda saymaya başladık ve 5 saniye saydığımızda sesini duyduk. Yani yıldırımın sesi, düşüş yerinden bize 5 saniyede ulaştı. Sesin hızı 343 m/s olduğuna göre, yol = hız x zaman formülünden, yol = 343 x 5 = 1715 metre olarak bulunur. Yani yıldırım bizden yaklaşık olarak 1.7 km uzağa düşmüştür.

 
Yol (metre) = 343 x Zaman (saniye)

 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%25
%75

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap