Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Yıldızlardan Dünyamıza Altının Yolculuğu
 Bilim   1816   22.12.17   22.12.17   0
gold.jpg

Altın tarih boyunca zenginliğin ve refahın bir simgesi olmuştur. Dayanıklılığı, görünüşü ve nadir bulunması ile tarihin başlangıcından beri kıymetli metaller arasında yer almış, savaşların, göçlerin, keşiflerin ve icatların temel nedeni olmuştur. Peki insanlık için bu kadar değerli olan bu metal, nasıl oluşmuş veya nereden gelmiştir?

 

Son günlerdeki bilimsel gelişmeler, altının nötron yıldızlarının birleşmesiyle uzayda oluştuğunu ve meteroitler ile dünyaya geldiğini göstermiştir.

 

Nötron yıldızları, süpernova patlamasıyla ölen büyük yıldızların çekirdekleridir. Çapları genellikle 10 kilometre civarında olan bu yıldızların kütlesi, güneşimizin 2 katı olabilir. Bu yüzden çok güçlü yerçekim kuvvetine sahiptirler. Ayrıca kendi etraflarında yüksek hızlarda döndüklerinden çok kuvvetli manyetik alanları vardır. Bu yüzden periyodik olarak radyasyon patlamaları yaparlar. Bu nedenle bu cisimlere Pulsar da denir.

  Nötron Yıldızı  

17 Ağustos 2017 yılında uzay çalışmaları yapan pek çok merkez, uzayda bir radyasyon patlaması gözlemlediklerini duyurdu. Aynı anda Amerika ve İtalya'da bulunan ve yerçekim dalgaları ölçümü yapan merkezler, LIGO ve VIRGO, yerçekim dalgaları belirlediklerini açıkladı. Bu olayların aynı anda olması, bilim adamlarını harekete geçirerek, dünyadaki ve uzaydaki teleskoplar ile bu olayların neden kaynaklandığı araştırılmaya başlandı. Arama çalışmalarının başlamasından bir gün sonra, olayın kaynağı belirlendi. İnsanlık ilk defa iki nötron yıldızının birleşmesini gözlemlemişti. İki nötron yıldızının birleşmesine kilonova adı verildi. Aşağıda bu birleşmenin simülasyonunu izleyebilirsiniz.

 
 

Ayrıca nötron yıldızlarının birleşmesi sırasında oluşan yerçekim dalgalarının, sese dönüştürüldüğü kaydı aşağıdan dinleyebilirsiniz.

   

Kilonova üzerinde yapılan gözlemler, birleşme sonucunda yüksek miktarda ağır elementin oluştuğunu ve uzaya saçıldığı gösterdi. Platin, uranyum ve altın da oluşan bu elementler arasındaydı. Ölçümler, oluşan altının milyonlarca ton olduğunu gösterdi. Tahminlere göre nötron yıldızlarının birleşmesiyle uzaya saçılan toz haldeki altın ve diğer ağır metaller, 4 milyar yıl önce başlayan ve 300 milyon yıl süren asteroit bombardımanıyla uzaydan dünyaya taşındı.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap