Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Brighton Gezisi
 Gezi   3161   17.01.18   17.01.18   0
brighton.jpg

Brighton, Londra'dan trenle bir saat uzaklıktaki sahil şehridir. Şehrin nüfusu yaklaşık 280 bindir. Brighton için önerdiğim otel her zaman olduğu gibi Travelodge otelleridir. Özellikle Travelodge Seafront oteli şehrin tam merkezinde olduğundan tercih edilebilir. Şehir merkezinde Brighton ile özdeşleşmiş üç yapı bulunmaktadır. Bu yapıların en bilineni ile gezimize başlayalım.

 

İlk durağımız Brighton Pier (Brighton İskelesi). İskelenin uzunluğu yaklaşık olarak 525 metredir. İskelede oyun makineleri, yiyecek büfeleri ve küçük bir lunapark bulunmaktadır.

  Brighton  

Brighton iskelesi, oyun makinelerine daldığınızda rahatlıkla 3-4 saat harcayabileceğiniz bir yerdir.

  Brighton  

Brighton'da aslında iki iskele bulunmaktadır. Fakat batı iskelesi bir yangın sonucunda tamir edilmez duruma gelmiştir. Bu nedenle kaderine terkedilmiştir. Sahilden batı iskelesini de görebilirsiniz.

  Brighton  

İskeleden sonra batı iskelesine doğru sahilde keyifli bir yürüyüş yaparak ikinci durağımız olan British Airways i360 kulesine gidebiliriz. İskeleden kuleye gitmek yaklaşık olarak 15 dakika sürmektedir. Batı iskelesinin tam karşısında yer alan kule 2016 yılında hizmete sunulmuştur. Kulede hareketli bir kabin yer almaktadır. Kabin yer hizasındayken ziyaretçiler kabine binmektedir. Binme işlemi tamamlanınca kabin yavaşça yukarıya doğru hareket eder ve Brighton'u kuş bakışı görebilirsiniz. Kulenin uzunluğu 162 metredir. Kuleye giriş fiyatı 14£'dur. Ne yazık ki Brighton'da olduğum sürede kule henüz inşaat aşamasındaydı.

  Brighton  

Kule ziyaretinden sonra üçüncü önemli yapımıza doğru gidebiliriz. Şehrin merkezinde yer alan Brighton Pavillion (Brighton Köşkü) i360 kulesinden 15 dakikalık yürüme mesafesindedir. Hint mimarisi ile yapılmış yapı oldukça farklı görünmektedir.

  Brighton  

Köşke giriş 13£'dur. Köşkte bir dönem kraliyet ailesi yaşamış daha sonra Brighton şehrine satılmıştır. Bu tarihten sonra kütüphane, müzik merkezi, Birinci Dünya Savaşında hastane, etkinlik merkezi ve günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Günümüze kadar pek çok tarihi kişiliğin bulunduğu bir yapıdır.

 

Pavillion ziyaretinden sonra Lanes (dar sokaklar) adı verilen ve pek çok farklı dükkanın bulunduğu alış-veriş bölgesi ziyaret edilebilir. Lanes, Brighton iskelesinden 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.

  Brighton  

Brighton ünlü bir yazar olan Nobel ödüllü Rudyard Kipling'in şehridir (En bilinen eseri Ormanın Kitabı'dır -The Jungle Book-). Dilerseniz Kipling'in yaşadığı yeri de ziyaret edebilirsiniz.

    Brighton  

Bu yerlerin dışında Brighton Dome (Müzik Binası), Brighton müzesi, Brighton Akvaryumu gezip görülebilir. Her zaman olduğu gibi tavsiyem şehir turlarına katılmanız olacaktır. Turların kalkış yeri Brighton iskelesidir.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap