Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Cardiff Gezisi
 Gezi   3210   31.12.17   01.01.18   0
cardiff.jpg

Galler'in başkenti olan Cardiff, Birleşik Krallığın batısında, 365 binlik nüfusa sahip bir liman şehridir. Ziyaret zamanı için yaz veya ilkbaharı seçmenizi öneririm. Kış veya sonbahar dönemi yüksek nemden dolayı oldukça soğuk ve yağışlı olabiliyor. Her zamanki gibi otelimize yerleşerek gezimize başlayalım. Önceki yazılarımı okuduysanız Birleşik Krallık'taki konaklamalar için Travelodge otellerini önerdiğimi görmüşsünüzdür. Cardiff için önerdiğim Travelodge oteli şehir merkezinde, Hilton otelinin hemen karşısında yer almaktadır. Ne yazık ki geç kaldığımız için bu otelde yer bulamadık ve merkezden bir hayli uzak olan ibis Budget otelinde kaldık.

 

Otelimize yerleştiysek gezimize Cardiff Kalesi ile başlayabiliriz. Şehir merkezinde yer alan kaleye giriş ücreti 9£ civarındaydı. Kale içinde bir İç kale, tarihi bir ev, Romalılar'ın inşaa ettiği 900 yıllık Roma Duvarı'ndan geriye kalan küçük bir kısım ve 2. dünya savaşından kalan bir sığınak bulunuyor. Ayrıca saat kulesinin girişi de kale içinde yer alıyor. Saat kulesi ve tarihi eve giriş için ekstra ücret ödemeniz gerekiyor. Açıkcası değmeyeceğini düşündüğüm için kale içini ziyaret etmedim. Kale kapısından iç kaleyi görebilme şansınız var. Siz dilerseniz girip görebilirsiniz.

  Cardiff Kalesi   İç Kale  

Şuna söylemeden geçemeyeceğim, kalenin tam karşısındaki hediyelik eşya dükkanında dünyanın en uzun isimli köyün yön tabelası asılıdır. Aşağıdaki resme dikkat ederseniz, köyün adı :

 

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch

  Cardiff  

Köy adının anlamı, "Kızıl mağara yanındaki Aziz Tisilyo kilisesi ve hızlı girdabın yakınındaki beyaz fındık ağacı oyuğundaki Aziz Mary kilisesi" 'dir. Nasıl okunduğunu merak ettiyseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 
 

Sırada her zamanki gibi şehir turuna katılmak var. Şehir turları (Sightseeing) kalenin hemen önünden kalkıyor. Tur için bilet fiyatları 12.5£'dur ve yolculuk yaklaşık olarak 1 saat sürer. Böylece önemli ve tarihi yerleri rehber eşliğinde görebilir (ne yazık ki Türkçe seçeneği yok), duraklarda inip bu yerleri gezebilir ve sonraki tur otobüsüne binerek kaldığınız yerden devam edebilirsiniz (Aldığınız biletler 24 saat geçerlidir).

 

Eğer müze ziyaretlerini seviyorsanız Cardiff Müzesi gezilip, görülebilir. Tur otobüslerinin ilk durağı da burasıdır.

  Cardiff Müze  

Müzeden sonra Cardiff Koyuna gidip sahilde yürüyebilir, manzaranın keyfini çıkarabilir ve şehrin simgelerinden biri olan Rıhtım Binasını görebilirsiniz.

  Cardiff Rıhtım Binası  

Ayrıca Cardiff Koyunda Cardiff Milenyum Merkezi yer almaktadır. TV programları, sergiler, tiyatrolar, operalar ve müzik şovlarının düzenlendiği bina oldukça farklı bir görünüşe sahiptir. Bina girinişinde Galler dilinde "Creu Gwir fel Gwydr o Ffwrnais Awen (İlhamın ocağından gelen cam gibi doğruluk yaratmak)" yazmaktadır.

  Cardiff Milenyum Merkezi  

Eğer Dr. Who serisine ilgi duyan biriyseniz, Dr. Who Deneyimini ziyaret edebilirsiniz. Milenyum merkezinden 10 dakikalık yürüme mesafesindeki Dr. Who Deneyimi binasında, dizide yer alan pek çok dekor, eşya ve meşhur robotları görebilirsiniz.

  Dr Who - Cardiff  

Cardiff'deki son durağımız kalenin arkasında yer alan Bute parkı olabilir. Büyük bir alana sahip Bute parkında Taff Nehrinde yapılan bot turları için kalkış noktaları ve oldukça farklı yapılar yer alıyor.

  Bute Parkı   Bute Parkı  

Ayrıca kale karşısında pek çok kapalı çarşı bulunmaktadır. Zamanınız kalırsa bu yerleri de gezmenizi öneririm. Böylece Cardiff gezimiz sona eriyor. Son olarak ülkemizden uzak bir yerde tanıdık yüzler görmek bizleri mutlu etti.

  Fazıl Say  

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap