Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Dundee Gezisi
 Gezi   3813   19.01.18   19.01.18   0
dundee.jpg

Dundee İskoçya'nın batısında, Edinburgh'a tren ile 2 saatlik mesafede bulunan bir sahil şehridir. Şehir 150 binlik nüfusu ile İskoçya'nın dördüncü büyük şehridir. Gezimize otelimize yerleşerek başlayalım. Dundee için önerdiğim otel şehir merkezine beş dakika uzaklıktaki Travelodge otelidir. Gezimize şehir merkezinden başlayabiliriz.

 

Şehir merkezinde büyük bir alış-veriş merkezi olan Overgate, müzik, opera, tiyatro gibi etkinliklerin düzenlendiği Caird Hall ve Dundee'nin simgelerinden, bir karikatür kahramanı olan Desperate Dan (Umutsuz Dan) heykeli bulunmaktadır.

  Dundee  

Gideceğimiz ilk yer Discovery (Keşif) isimli tarihi gemidir. Geminin hemen yanında gemi ile ilgili bir müze de bulunmaktadır. Müzeden tarihi gemi ile ilgili detayları öğrenebilir ve gemiye binebilirsiniz. Gemi pek çok keşif ve araştırmalarda kullanılmış, 1905 yılında Türkiye'ye de uğramıştır. Gemiye giriş ücreti 9.25£'dur.

  Dundee  

Gemiden sonra müzenin hemen yanında bir sahil yolu bulunmaktadır. Bu yolda keyifli bir yürüyüş yaparak manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. Kuzey denizi Tay Nehri adını alarak İskoçya'nın içlerine doğru ilerler. Sahil yolunda Tay Nehrini ve kıyının karşı tarafındaki yerleşim yerlerini görebilirsiniz. Özellikle güneşli günlerde manzara gerçekten güzel oluyor.

  Dundee  

Eğer müze gezmelerini seviyorsanız Mc Manus müzesi gezilip görülebilir. Şehir merkezinde yer alan müzeye girişler ücretsizdir.

  Dundee  

Çoğu İngiliz ve İskoç şehrinde olduğu gibi Dundee'de de şehri kuş bakışı görebiliceğiniz bir nokta bulunuyor. Law tepesi olarak isimlendirilen yer yürümek için biraz uzak ve yorucu olabilir. Tepeden Dundee'yi ve Tay nehrini seyredebilirsiniz.

  Dundee  

Dundee için önereceğim son yer Broughty Ferry'de bulunan küçük kaledir. Broughty Ferry Dundee'ye 73 numaralı otobüs ile yarım saatlik uzaklıktaki bir kasabadır. Kalede küçük bir müze bulunmaktadır. Kaleye girişler ücretsizdir. Kaleden sonra, kalenin hemen yanında yer alan Broughty Ferry sahilinde de güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.

  Dundee  

Bu yerlerin dışında DCA (Dundee Modern Sanatlar), Arbroath (Dundee'ye yarım saat uzaklıktaki balıkçı kasabası), Howff Mezarlığı (Şehir merkezinde), Dundee üniversitesine ait botanik park (merkezden yarım saat uzaklıkta) ve 2019 yılında tamamlanması planlanan ve şimdiden mimari anlamda bir kaç ödül alan Waterfront isimli yapılar (merkeze 5 dakika uzaklıkta) gezilip görülebilir.

 

Eğer Dundee'ye Edinburgh'tan geliyorsanız araç veya tren köprüsündeki manzarayı kaçırmayın derim. Aşağıda tren köprüsünde çektiğim fotoğrafı görebilirsiniz.

  Dundee  

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap