Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Edinburgh Gezi Rehberi - 1
 Gezi   3514   18.09.17   05.05.18   0
edinburgh.jpg

Bu yazı serisi, Edinburgh için tam bir gezi rehberi niteliğinde olacak. Nereye, nasıl gidilir, ne yapılır, ne yenir, nelere dikkat edilmelidir gibi soruları detaylı şekilde açıklamaya çalışacağım. Bu ilk bölümde Edinburgh'a gitmeden önce yapılması gerekenler ve ilk gidiş sürecini anlatacağım.

 

Edinburgh iyi korunmuş tarihi yapıları ve eşsiz dokusu ile dünyadaki en güzel şehirler arasında yer alır. Edinburgh'a gitmeyi planlıyorsanız, ilk olarak gidiş zamanı ve kalınabilecek yerlerle ilgili bilgi verelim.

 

Gidiş zamanı için ilkbaharın sonu veya yaz zamanını öneririm. Edinburgh Türkiye'ye göre oldukça kuzeyde yer aldığından yaz ve kış zamanı arasındaki aydınlanma süresi oldukça farklıdır. 2017 yılı temmuz ayında güneş doğuşu 4:30, batışı 22:00; aralık ayında güneş doğuşu 8:30, batışı ise 15:40 civarında olmuştur. Yani gezmek için uzun aydınlık saatlere ancak yaz aylarında sahip olabilirsiniz. Bunun yanında Edinburgh'dan günübirlik gidebileceğiniz pek çok yer var. Ayrıca Fringe Festivali gibi önemli etkinlikler de yaz aylarında yapılmaktadır. Bu sebeplerden, yaz zamanı gezi için en iyi seçim olacaktır. Elbette ki yaz zamanının kendine göre bazı dezavantajları da var. Öncelikle bütün dünyadan pek çok turist Edinburgh'a yaz zamanı gelir. Her yıl ağustos ayı boyunca devam eden Fringe sanat festivaline 2016 yılında yaklaşık 2.5 milyon kişi katılmıştır. Kaynak Yani Edinburgh'a yaz zamanı gidecekseniz oldukça kalabalık sokaklara, müzelere, otellere, restoranlara, etkinliklere hazır olun. Kış zamanı turizm açısından en sakin zamandır. Bu yüzden otel ve uçak fiyatları yaz aylarına göre daha ucuzdur. Fakat hava hem çok erken kararır hem de çoğunlukla yağmurlu olur. Buna rağmen yılbaşı ve Noel zamanlarında pek çok sokak etkinlikleri düzenlenmektedir. Eğer kalabalıktan rahatsız olmuyor ve hareketli bir şehir hayatından keyif alıyorsanız yaz zamanının daha doğru bir seçim olacağını düşünüyorum.

  Fringe-Edinburgh  

Ziyaret zamanını bitirip kalacak yerleri konuşmaya başlayalım. İlk olarak, şehir merkezinde veya merkeze yakın bir yerde kalmanızı öneririm. Tren istasyonu, günübirlik gezi toplanma noktaları, ilk başta görülmesi gereken yerler, restoranlar, barlar, turistik etkinlikler ve festivaller şehir merkezindedir. Bu yüzden şehir merkezinde kalmak size zaman kazandıracağından son derece mantıklı bir tercih olur. Kişisel olarak memnun kaldığım ve sizlere önereceğim otel Travelodge'dur. Şehir merkezinin üç farklı yerinde oteli olan Travelodge, oldukça temiz, uygun fiyatlı ve Birleşik Krallığın her yerinde bulabileceğiniz bir otel zinciridir. Rezervasyonu önceden yapmak fiyat konusunda avantaj sağlar. Travelodge'a alternatif olarak Ibis, Premier Inn gibi diğer benzer otelleri de tercih edebilirsiniz. Bu otellerin dışında, Edinburgh'ta pek çok küçük otel bulunur. Eğer bu tür otellerde kalmayı düşünüyorsanız, booking.com gibi sitelerden, bu otellerde kalmış kişilerin yazdığı yorumları dikkatle inceledikten sonra rezervasyon yapmanızı öneririm.

  Travelodge  

Valizler, pasaport, vize, İngiliz sterlini, uçak biletleri, kalacak yer herşey hazır, Edinburgh'a gidiş zamanı geldi çattı. Havaalanına gittiniz, uzun beklemeler sonucunda uçağa bindiniz ve yola çıktınız. İlk olarak, uçağınız Edinburgh'a yaklaştığı zaman, görevliler Avrupa Birliği'ne üye ülkelerden birinin vatandaşı olmayanlar için doldurulması gereken bir form dağıtırlar (kimlik bilgileriniz, nerede, ne kadar kalacaksınız vs). Bu form, pasaport kontrolünde sizden istenir. Eğer doldurmadıysanız, uzunca beklediğiniz pasaport sırasından çıkar, görevlilerin verdiği formu doldurarak tekrar sıraya girer ve bolca da zaman kaybedersiniz. Görevli polis parmak izlerinizi alır, vizenizi onaylar ve geçişinize izin verir. Bazen birkaç basit soru da sordukları olur. Havaalanı macerası bitti mi? Daha değil. Pasaporttan geçince valizlerinizi alır ve çıkışa doğru ilerlersiniz. Bu alanda bekleyen polisler rastgele insanları çevirir ve valiz kontrolü yapar. Sıkıntı yaşamamak için hangi maddelerin yasak olduğunu önceden araştırın ve bunları yanınıza almamaya dikkat edin. Havaalanından ayrılmadan önce Duty Free'ye uğrama şansınız olacaktır. Burada ucuz alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle sigara kullanıyorsanız Duty Free'den yeteri kadar sigara almanızı öneririm, Birleşik Krallık'ta sigara oldukça pahalıdır (Yaklaşık 11£ civarında)

 

Havaalanından çıktınız, şehir merkezine gideceksiniz. En kolay yol, havaalanı önünden kalkan 100 numaralı "Airlink" otobüslerine (mavi) binmektir. Otobüs biletlerini durağın yanındaki bilet gişesinden veya şoförden alabilirsiniz. Gidiş ücreti 2017'de £4.5 idi. Son durak olan şehir merkezine varmak yaklaşık olarak 40 dakika sürer. Otobüs yerine tramvayla da seyahat edebilirsiniz. Tramvay durağı otobüs duraklarının biraz ilerisinde yer alır ve gidiş ücreti £5 civarındadır. Tramvay bileti almak için ayrı bir gişe bulunmaz. Bileti tramvay durağının girişinde bulunan makinelerden kredi kartı ile alabilirsiniz. Otobüs bileti alırken istediğiniz bilet türünü ve varış yerinizi söylemeniz gerekir. Bilet türleri, aynı gün için gidiş-dönüş yani 'return' ve tek yön yani 'single'dır. Varış yeriniz ise şehir merkezi yani 'city center'dır. Zaman zaman yetişkin mi yoksa öğrenci bileti mi istediğiniz de sorulabilir. Maalesef Türkiye'de öğrenci olsanız bile Birleşik Krallık'ta öğrenciliğiniz kabul edilmiyor. Yani her halükarda yetişkin yani 'adult' bileti almanız gerekiyor.

  Airlink  

Edinburgh gezisinin ikinci bölümü için Edinburgh Gezi Rehberi 2

 

Edinburgh gezisinin üçüncü bölümü için Edinburgh Gezi Rehberi 3

 

Edinburgh gezisinin dördüncü bölümü için Edinburgh Gezi Rehberi 4

 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap