Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Edinburgh Gezi Rehberi - 2
 Gezi   2461   18.10.17   21.11.17   0
edinburgh2.jpg

Şehir merkezine ulaştık, otelimizi bulduk, yerleştik, güzel bir uyku çektik ve ilk gezimiz için hazırız. Peki nerden başlamalı, ilk olarak nereye gitmeli? Kişisel olarak önerim, herhangi bir "sightseeing" (gezme-görme) turuna katılmanız olacaktır. Böylece Edinburgh hakkında temel bilgileri rahatlıkla edinebilirsiniz.

 

Özellikle yaz aylarında pek çok gezi firması, özel tasarlanmış otobüsleriyle turistler için Edinburgh gezileri düzenler. Her firmanın kendine özgü gezi planı ve güzergahı vardır. Gezi sırasında bir görevli mikrofon ile ya da önceden farklı dillerde kaydedilmiş açıklamaları kulaklık ile dinleyerek (ne yazık ki Türkçe yok), güzargahtaki önemli yerler, kişiler ve tarihçe hakkında bilgi sahibi olursunuz. Açıklamalar oldukça senkronizedir. Örneğin, otobüsle tarihi bir binanın yanından geçerken, açıklamaları kayıttan dinliyor olsanız bile, açıklamalar bu tarihi bina hakkında olacaktır. Yani yakınından geçtiğiniz önemli yerleri hem görür hem de bu yerler hakkında bilgi sahibi olursunuz. Bu sayede hem Edinburgh hakkında bilgi edinir, hem de nereler gezilmeli sorusuna cevap bulabilirsiniz. Gezi yaklaşık olarak 1-1.5 saat sürer. Bilet fiyatları yetişkinler için 15£ civarındadır. Fakat bu gezilerin en güzel yanı, biletinizi sonraki güne kadar sınırsızca kullanabilirsiniz . Yani gezip, görmek istediğiniz bir yerin durağında inebilir, geziniz bittikten sonra biletinizle tekrar bu otobüslere binip kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bu yüzden bu tür gezilere sabah saatlerinde başlamanızı öneririm. Geziler Waverley tren istasyonunun hemen karşısından başlar ve yine burada son bulur. Benim önerim ilk turunuzda otobüsten hiç inmeyin, sadece seyahatin keyfini çıkararak gezmek istediğiniz yerlerin bir listesini yapın. İkinci turunuzda listenizdeki yerleri gezmeye başlayabilirsiniz.

  Gezi Otobüs Edinburgh  

Edinburgh için ilk gezilecek yerlerden birisi tabiki şehrin tam merkezinde bulunun Edinburgh kalesidir. Kaleye çıkan sokak Royal Mile'dır. Bu sokaktan kaleye doğru ilerlerken İskoçya'ya özgü pek çok ürünün satıldığı dükkanları, sokak sanatçılarını ve viski dükkanlarını görebilirsiniz. Bazı özel gezi otobüslerinin kalkış yeri de burasıdır.

  Royal Mile  

Kalenin kapısına gelmeden hemen önce Edinburgh'u yukardan görebileceğiniz alana ulaşırsınız. Burada bir süre manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. Kaleye girmek için ne yazık ki bilet almanız gerekmekte. Bilet gişeleri kale kapısının hemen önünde yer alır. Yetişkin giriş ücreti 17£ civarındaydı. Buna rağmen kalede görülmesi gereken pek çok yer mevcut. Odalar, zindanlar, müzeler, kraliyet mücevherleri, çeşitli canlandırmalar... 2-3 saatinizi rahatlıkla burada geçirebilirsiniz. Eğer kaleye saat 1'den önce girebilirseniz, tam 1'de küçük bir tören ile top atışı yapılır. Bunu da kaçırmayın derim.

  Top Merasimi  

Kale çıkışında Royal Mile'deki dükkanları gezip, burada bulunan restoranlarda yemek yiyip dinlenme fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca kale çıkışının biraz ilerisinde yer alan Camera Obscura eğlence merkezini de ziyaret edebilirsiniz. Burası özellikle çocukların güzel vakit geçirebileceği bir yerdir. Pek çok ilüzyon gösterisi, aynalar, ışık gösterileri ve en üst katta Edinburgh görüntüsünü yukardan canlı olarak görebileceğiniz bir sistem vardır.

  Camera Obscura  

Edinburgh turu, kale ve Royal Mile'dan sonra yakında bulunan müzeler ziyaret edilebilir. Royal Mile'dan merkeze giden yolda, para müzesine (money museum) uğrayarak 1 milyon sterlini görebilir, daha sonra merkezdeki Ulusal Galeriyi (National Gallery) ziyaret edebilirsiniz. Galeride pek çok ünlü ressamın resimleri sergilenir. Bazı dönemlerde, dünyaca ünlü ressamların özel koleksiyonları da burada sergilenir. Özel koleksiyonlar için bilet almanız gerekiyor ama Ulusal Galeriye ve para müzesine giriş ücretsizdir.

  Ulusal Galeri  

Edinburgh gezisinin ilk bölümü için Edinburgh Gezi Rehberi 1

 

Edinburgh gezisinin üçüncü bölümü için Edinburgh Gezi Rehberi 3

 

Edinburgh gezisinin dördüncü bölümü için Edinburgh Gezi Rehberi 4

 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap