Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Edinburgh Gezi Rehberi - 3
 Gezi   2599   25.10.17   24.12.17   0
edinburgh3.jpg

İlk günümüzü bitirdikten sonra ikinci güne hazırız. İkinci güne "Scott Monument" (Scott Anıtını) ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Şehir merkezinde bulunan anıt, İskoç yazar Walter Scott için inşaa edilmiş. Sıradışı bir yapıya sahip anıtın en büyük özelliği, üst katlarına erişimin olmasıdır. Yani anıta girip, üst katlara çıkarak Edinburgh manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Anıtın yüksekliği 60 metreyi bulmaktadır. Çıkış için sarmal şeklindeki dar koridorlardan geçmeniz gerekmektedir. Toplamda 287 basamak vardır. Ayrıca anıt girişinde, anıtı ziyaret ettiğinize dair bir sertifika da alırsınız. Anıta giriş 5£ civarıydı.

  Scott Anıtı  

Scott Anıtı'ndan sonra, Princess Street'ten (Prenses Sokağından) Calton Hill'e (Calton Tepesine) geçilebilirsiniz. Scott Anıtı'ndan 10 dakikalık yürüme mesafesinde olan Calton Hill, bütün Edinburgh'u görebileceğiniz yükseklikte bulunur (basamaklara hazır olun). Ayrıca burada tarihi anıtlar ve eski gözlemevi de yer alır. Turistlerin ilgi gösterdiği yerlerden biridir. Burada bir süre manzaranın keyfini çıkarabilir, anıtları inceleyebilirsiniz. Zaman zaman gözlemevinde de etkinlikler düzenleniyor.

  Scott Anıtı  

Calton Hill'den sonra şehir merkezine dönüş yolunda Calton Old Cemetery (Calton Eski Mezarlığı) bulunur. Bu mezarlıkta savaş anıtı ve bazı ünlü İskoç kişilerin anıt mezarları bulunur. Dönüş yolunda buraya küçük bir zaman ayırabilirsiniz.

  Calton Mezarlığı  

İkinci günün son durağı kale yolundaki (Royal Mile) St. Giles Katedrali olabilir. Özellikle farklı kule mimarisi, vitraylı camları, ortaçağ taş işçiliği, anıtlar gibi görülebilecek pek çok şey bulabilirsiniz. Katedrale giriş ücretsizdir.

  St. Giles Katedrali  

Edinburgh gezisinin ilk bölümü için Edinburgh Gezi Rehberi 1

 

Edinburgh gezisinin ikinci bölümü için Edinburgh Gezi Rehberi 2

 

Edinburgh gezisinin dördüncü bölümü için Edinburgh Gezi Rehberi 4

 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap