Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Glasgow Gezisi
 Gezi   2690   09.02.18   09.02.18   0
glasgow.jpg

Glasgow yaklaşık 610 binlik şehir merkezi nüfusu ile İskoçya'nın en büyük şehridir. Gezimize her zaman olduğu gibi otelimize yerleşerek başlayalım. Önceki gezi yazılarıma göz attıysanız Birleşik Krallık için önerdiğim otel zinciri Travelodge'dır. Glasgow şehir merkezinde iki Travelodge oteli bulunmaktadır : Travelodge Queen Street ve Travelodge Central konaklama için seçilebilir.

 

Otelimize yerleştikten sonra çoğu gezi yazımda olduğu gibi ilk olarak şehir turlarına (sightseeing) katılmanızı öneririm. Otobüs turlarının ilk durağı George meydanıdır ve fiyatlar 15£ civarındadır. Yaklaşık 1.5 saat süren tur süresince profesyonel rehberler aracılığı ile önemli ve tarihi yerler hakkında bilgi sahibi olabilir, istediğiniz durakta inip durağa yakın yerlerdeki görülmesi gereken yerleri görüp, sonraki tur otobüsüne binerek turunuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

  Glasgow  

İlk durağımız George meydanına yürüyerek 5 dakikalık uzaklıkta olan Buchanan sokağı olabilir. Burada Buchanan Resim Galerisi bulunur. Fakat bahsetmek istediğim bu galeri değil, burada sokak performansı yapan ve Glasgow ile özdeşleşen Clanadonia grubunu dinlemektir. İskoçya'ya özgü müzik yapan grup gaydalarla, davullarla ve yöresel kıyafetleri ile İskoçya'da olduğunuzu hissettirecektir. Grubun resmi sitesine buradan ulaşabilir ve bazı müziklerini dinleyebilirsiniz.

  Glasgow  

Eğer modern sanatlar ilginizi çekiyorsa Buchanan sokağına 3 dakikalık yürüme mesafesindeki GoMA (Gallery of Modern Art -Modern Sanatlar Galerisi-) gezilebilir.

  Glasgow  

GoMA'dan sonra, yaklaşık 15 dakikalık yürüme mesafesinde olan St. Mungo Müzesi ziyaret edilebilir. Bu müze özellikle geçmişten günümüze dünyadaki dinler için hazırlanan sanat eserlerinin sergilendiği bir müzedir. İslamdan, hinduizme, afrika dinlerinden, budizme kadar dünya dinleri ilgili pek çok sanat eserini görebilirsiniz.

  Glasgow  

St. Mungo'dan sonra iki dakikalık yürüyüş ile Glasgow Katedraline gidebilirsiniz. 1100 yıllarında inşaa edilen katedral, gotik mimarisi ve büyüklüğü ile görülmeye değerdir.

  Glasgow  

Glasgow katedralinin hemen arka kısmında Glasgow Necropolis (tarihi mezarlık) bulunmaktadır. Geçmişten günümüze pek çok ünlü kişiliğin mezarları burada yer alır. Buraya gömülen insan sayısının 50bin civarında olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca pek çok mezarlık bir sanat eseri gibi tasarlanmıştır.

  Glasgow  

Necropolisten sonra yürüme için oldukça uzak (otobüsle yaklaşık 30 dakika) Kelvingrove müzesine gitmenizi öneririm. Müze gerçekten geniş koleksiyonlara sahip ve görülmeye değer bir müzedir. Ayrıca bazı günler (yanlış hatırlamıyorsam Pazar günleri) müzede kilise orgu ile bir müzik dinletisi düzenlenmektedir.

  Glasgow  

Müze ziyaretinden sonra şehir merkezinden geçen Clyde (Telaffuz : Kılayt) nehrinin diğer tarafında bulunan bilim merkezine gidebilirsiniz. Kelvingrove ve bilim merkezi 20 dakikalık yürüme mesafesindedir. Ayrıca İskoç televizyonu binaları da (STV) burada yer alır. Bilim merkezi oldukça farklı bir mimariye sahiptir. Her ne kadar konumu ve tasarımı görülmeye değer olsa da yapının içindeki bilim ile ilgili aktiviteler daha çok çocuklara hitap etmektedir. Merkezde ayrıca bir de sinema yer almaktadır.

  Glasgow   Glasgow  

Bu yerlerin dışında alışveriş merkezleri, botanik bahçesi, Celtic Stadı gibi yerler de görülebilir.

 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap