Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Liverpool Gezisi
 Gezi   2820   16.12.17   17.12.17   0
liverpool.jpg

Liverpool, 485 binlik nüfusa sahip, İngiltere'nin kuzeydoğusunda yer alan bir liman şehridir. Nüfus, diğer bölgeleri de hesaba katıldığında 2.2 milyonu bulmaktadır. Doğal bir liman yapısına sahip şehir, Mersey nehri ile ikiye bölünmüş durumdadır. Şehir özellikle futbol kulübü ve Beatles müzik grubu ile adını dünyaya duyurmuştur.

 

Gezimize otelimize yerleşerek başlayalım. Diğer gezi yazılarıma göz attıysanız, İngiltere için önerdiğim otelin "Travelodge" olduğunu görmüşsünüzdür. Liverpool için de bu otel zincirini öneriyorum. Özellikle Strand Sokağındaki Travelodge, şehir merkezine ve görülmesi gereken diğer yerlere yakınlığı ile tercih edilebilir. Bu otele 3 gün için 160£ ödedik. Tekrar edeyim, erken rezervasyon fiyatı oldukça değiştiriyor.

  Liverpool-Travelodge  

Gezimize ilk olarak Mersey nehri kısmındaki Albert Dock (Albert Rıhtımı) tarafından başlayabiliriz.

  Albert Rıhtımı  

Albert Rıhtımının etrafı pek çok müze, lokanta, turistik dükkanlar ile çevrilmiş durumdadır. Ayrıca şehir turu otobüslerinin (Sightseeing) ilk durağı da burasıdır. Şehir turu otobüslerinin fiyatı 16£ civarındaydı. Eğer müze gezilerini seviyorsanız, burada Deniz Müzesi, Kölelik Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi ve Beatles grubu ile ilgili detaylı bilgileri edinebileceğiniz bir sergi binası da mevcut. Ayrıca Liverpool Müzesi de Albert Rıhtımına 5 dakikalık yürüme mesafesinde. Bu müzeleri ziyaret eden biri olarak, çok da beğendiğimi söyleyemem.

  Albert Rıhtımı   Albert Rıhtımı  

Albert Rıhtımının hemen arkasında Mersey Nehrini görebilirsiniz. İsterseniz Liverpool Müzesinin hemen yanında yer alan vapur servisi ile karşı tarafa geçip dönebilir ve küçük bir nehir yolculuğu yapabilirsiniz.

  Albert Rıhtımı  

Ayrıca Mersey nehrine bakan tarafta uzun bir sahil yolu bulunmakta. Bu yolda keyifli bir yürüyüş yapabilir, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca bu yolda, Avrupa'da oldukça yaygın bir gelenek haline gelen asma kilitleri de görebilirsiniz (Love Lock : Sevgi Kilidi) . Çiftler buraya gelerek, sevgilerinin bir simgesi olan ve adlarının yazılı olduğu asma kilidleri yol üstündeki koruma tellerine takarlar. Ayrıca bu gelenek için özel asma kilit yapan pek çok dükkan da bulunmaktadır. Bu geleneğe daha önce Edinburgh ve Perth'de de rastlamıştım. Sahil yolunun sonunda büyük bir dönme dolap (Wheel of Liverpool) ve Liverpool sergi alanını görebilirsiniz.

  Albert Rıhtımı  

Nehir kenarı kısmını bitirdikten sonra gidilmesi gereken ilk yer, Liverpool Radyo Şehir Kulesi (Radio City Tower) olmalıdır. Adından da anlayacağınız gibi kulede "Radyo Şehir" adında aktif bir radyo kanalı yer alıyor. Kuledeyken yayın yapan kişileri görebiliyorsunuz. Şehir merkezinin içinde yer alan kule, 132 metre uzunluğa ve 360 derecelik görüş açısına sahip. Kuleye çıkarak Liverpool'un her yerini kuşbakışı görebilirsiniz. Kuleye çıktığınızda görevliler size görüş alanındaki önemli yapıların gösterildiği bir harita verir. Bu harita ile gördüğünüz binaların ne olduğunu da öğrenebilirsiniz. Kuleye çıkış ücreti 5.5£ 'dır. (Yükseklik korkunuz varsa, kuledeki asansör kapalıdır, çıkış sırasında dışarıyı görmüyorsunuz. Ayrıca kulede hiç bir açık yer yok, her taraf cam ile kapatılmış) Kulede bir de ziyaretçi defteri bulunuyor. İsterseniz bir kaç şey yazabilirsiniz.

  Liverpool   Liverpool  

Aşağıda kuleden çektiğim bazı resimleri görebilirsiniz.

  Liverpool   Liverpool   Liverpool  

Aşağıdaki iki resim için : ilk resim, ikinci resimde görülen kahverengi kare içinden, ikinci resim ise ilk resimde görülen kuleden çekildi.

  Liverpool   Liverpool  

Liverpool'da bunların dışında pek çok kilise-katedral, alışveriş merkezleri, sokak sanatçılarının bulunduğu sokaklar gezilip görülebilir.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap