Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Milano Gezisi
 Gezi   3331   03.02.18   03.02.18   0
milan.jpg

Milano, İtalya'nın kuzeyinde, İsviçre sınırına yakın bir şehirdir. Yaklaşık 1.5 milyonluk şehir merkezi nüfusu ile İtalya'nın Roma'dan sonra en kalabalık şehridir. Milano'daki konaklamalar için yüksek fiyatlarından dolayı otelleri önermiyorum. Oteller yerine metro duraklarına yakın yerlerde bulunan ve özellikle turistler için hazırlanmış temiz, konforlu ve ucuz evler belirli bir zaman için kiralanabilir. Benim kiraladığım ev metroya 10 dakikalık yürüme mesafesinde olan temiz ve komforlu bir evdi. Şehir merkezine ulaşmam yaklaşık olarak 20 dakika sürüyordu. Ayrıca standart bir otelden çok daha ucuzdu. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim, eğer Milano'yu yazın ziyaret edecekseniz, mutlaka kliması olan bir yerde kalın. Benim ziyaretim Temmuz ayındaydı ve hava sıcaklığı ortalama 42°C'ydi.

 

Milano'nın en büyük havaalanı Malpensa havaalanıdır. Uçaktan indikten sonra havaalanın önünden kalkan otobüslere binerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık olarak 45 dakika sürmektedir.

 

Şehir merkezine ulaştıktan sonra eğer kalacağınız yer merkeze uzak ise metroyu kullanabilirsiniz. Milano metrosu gerçekten oldukça gelişmiş bir ağa sahiptir. Bu yüzden Milano'daki ulaşım son derece kolaydır. Ayrıca metro duraklarında pek çok farklı dil ile çalışan (maalesef Türkçe yok) bilet makineleri vardır. İtalyanca bilmiyorum gişeden nasıl bilet alacağım derdimiz de az bir İngilizce ile ortadan kalkıyor. Makinelerden tek binişlik, günlük, 2 günlük biletler alabilirsiniz. Tek binişlik bilet fiyatı 1.5€'dur. Metro ağı kırmızı ile simgelenen M1, sarı ile simgelenen M2 ve yeşil ile simgelenen M3 hatlarından oluşur. Hatlar arasında bazı duraklarda aktarlamalar yapılabilmektedir. Gideceğiniz yerlere göre bu hatları kullanabilirsiniz.

  Milano Gezisi  

Kalacağımız yere yerleştiysek gezimize başlayabiliriz. İlk gideceğimiz yer tabiki Duomo Katedrali olmalıdır (Metro Kırmızı Hat). Duomo Katedrali gerçekten etkileyici bir mimariye sahiptir. Katedralin tamamlanması yaklaşık olarak 600 yıl sürmüş ve yüzlerce mimar ve mühendis katedralin yapımında görev almıştır. Katedralin dış duvarlarında yüzlerce farklı insan figürlerini görebilirsiniz.

  Milano Gezisi   Milano Gezisi  

Katedralin içi de dışı gibi bir sanat eseri olarak tasarlanmış. Vitray süslemeli devasa camlar, heykeller, tavan süslemeleri, tablolar, anıt mezarlar... Ayrıca katedrale giriş için katedralin hemen yanında yer alan bilet gişelerinden bilet almanız gerekmektedir. Katedralde pek çok farklı alan bulunmaktadır. Ana kısım, teras, müze kısmı gibi. Gezmek istediğiniz yerlere göre bilet fiyatları değişmektedir. Her yerini görmek isterseniz, ödemeniz gereken en fazla miktar 16€'dur (Terasa asansörsüz çıkmak isterseniz 12€).

  Milano Gezisi  

Katedralde günah çıkarma kabinlerini incelediğimde aşağıdaki manzara ile karşılaştım yorum sizin... (Üzgünüm fotoğraf net çıkmamış)

  Milano Gezisi  

Katedrali gezip gördükten sonra Duomoya 5 dakikalık yürüme mesafesindeki Galleria Vittorio Emanuele II alışveriş merkezi görülebilir. Alışveriş merkezinde dünyaca ünlü markalar, 5 yıldızlı bir otel ve restorantlar bulunmaktadır. Ayrıca alışveriş merkezi mimari olarak da oldukça etkileyicidir.

  Milano Gezisi  

Alışveriş merkezinden sonra Castello Sforzesco (Sforzesco Kalesi) görülebilir. Alışveriş merkezinden kaleye yürüyerek 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Kalenin hemen hemen her katında farklı bir müze yer almakatadır.

  Milano Gezisi  

Ayrıca bazı zamanlarda çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Ziyaretim sırasında müzik öğrencileri tarafından bir klasik müzik dinletisi ve keman yapımı etkinlikleri vardı.

  Milano Gezisi  

Tavsiye edeceğim son yer Santa Maria delle Grazie kilisesidir. Kilise Leonarda Da Vinci'nin "Son Yemek" adlı filmlere konu olmuş ünlü resmini sergilemektedir. Sergi yılın her döneminde çok kalabalık olmaktadır.

  Milano Gezisi  

Milano'da bu yerlerin dışında oldukça fazla müze ve görülmesi gereken yerler bulunmaktadır. Bu yerleri İngiltere'de olduğu gibi şehir tur otobüsleri ile (sightseen) görebilir ve rehberlerden bilgiler alabilirsiniz. Şunu da hatırlatayım, Milano'daki şehir turları oldukça fazla seçenek sunmaktadır. Milano'ya uzak görülmesi gereken yerlere de bu turlar ile gidebilirsiniz.

  Milano Gezisi  

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap