Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
St. Andrews Gezisi
 Gezi   2353   08.10.17   09.02.18   0
standrews.jpg

St. Andrews, Edinburgh'tan yaklaşık 2 saatlik mesafede, İskoçya'nın doğu sahilinde, "Fife" olarak isimlendirilen bölgede bulunan bir kasabadır. Kasaba, Hz. İsa'nın havarilerinden olan Aziz Andrews'un ismini almıştır. Efsaneye göre Aziz Andrews'un kemiklerinin bir kısmı buraya getirilmiş ve kasabaya Aziz Andrews anlamında Saint Andrews adı verilmiştir.

 

Küçük bir kasaba olmasına rağmen golfün anavatanı olmasından dolayı bilinen bir yerdir. Yılın bazı zamanları prestijli golf turnuvaları burada düzenlenir ve pek çok ünlü kişi buraya gelir. Bunun yanında Kraliyet ailesinden Prens William, eşi ile burada tanışmıştır. Ayrıca 1400'lü yıllarda kurulan ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen St. Andrews üniversitesi de burada yer alır. Üniversite binaları kasabanın her yerine dağılmıştır.

 

St. Andrews'u gezmek için bir gün yeterli olacaktır. Otobüs terminali kasabanın içindedir. St. Andrews'a direkt gelen herhangi bir tren maalesef bulunmamaktadır. Eğer trenle gelmek isterseniz, Leuchars durağında inip otobüsle St. Andrews'a gelmeniz gerekiyor.

 

St. Andrews'a geldiğinizde ilk olarak kıyı şeridinden kathedrale gitmenizi öneririm. Kıyı yolunda kuzey denizinin dalgalarını izleyebilir, isterseniz kumsala inerek küçük bir yürüyüş yapabilirsiniz. Ayrıca golf konusunda dünyaca meşhur Old Course otelinin golf sahalarını ve burada golf oynayan kişileri izleyebilirsiniz.

  St. Andrews Sahil  

Kathedrale giden yolda St. Andrews kalesine ulaşırsınız. Kişisel olarak kaleye girip görmenizi tavsiye etmem. Giriş ücreti 6£'dur ve içerde pek birşey yok. Dışardan kale yapısı rahatlıkla görülebilir.

  St. Andrews Kale  

Kalenin hemen ilerisinde kathedral ile karşılaşırsınız. Katedrale girmek ücretsizdir. Ne yazık ki katedralin büyük bölümü zaman içinde büyük hasar görmüş, geriye mezarlar ve kulelerden başka birşey kalmamıştır.

  St. Andrews Kale  

Katedralden sonra katedralin hemen ilerisindeki iskeleye gidilebilir. Gelenek olarak her yıl mezun olan öğrenciler bu iskelede yürürler.

  St. Andrews İskele  

Eğer müze gezmelerini seviyorsanız kathedral yolunda MUSA (Museum of University of St. Andrews -Aziz Andrews Üniversite Müzesi-) gezilebilir. Giriş ücretsizdir.

  St. Andrews MUSA  

Eğer MUSA'ya giderseniz teras katına çıkıp manzarayı seyretmenizi öneririm. Aşağıdaki videoyu teras katında çekmiştim.

   

Son olarak St. Andrews'da kalmak isterseniz, burada kalmanızı önermem. Otel fiyatları diğer şehirlere göre oldukça yüksektir. St. Andrews'a otobüsle yarım saat uzaklıktaki Dundee'de çok daha ucuza kalabilirsiniz.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap