Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Çocuk Masallarının Ürkütücü Orjinal Halleri
 İlginçler   3960   28.11.17   28.11.17   0
grimm.jpg

Herhalde hepimiz pinokyo, uyuyan güzel, hansel ve gratel, rapunzel gibi çocuk masallarını biliriz, ya da bildiğimizi sanırız. Aslında bu masallar, orjinallerinden farklı, çocuklara uygun hale getirilmişlerdir. Bu masalların ilk halleri gerçekten insanın kanının donduracak şekilde vahşet ve kan içeren hikayelerdir. Genellikle de mutlu sonla bitmezler. Bu makalemde çok bilinen bazı çocuk masallarının ilk versiyonlarından bahsetmek istiyorum.

 

Pinokyo

  Pinokyo  

Bildiğimiz versiyondaki masalın sonu, iyilik perisinin Pinokyo'yu gerçek bir çocuğa dönüştürmesidir. Fakat masalın yazarı Carlo Collodi'nin orjinal versiyonunda olaylar çok daha farklıdır. Marangoz Geppetto bir gün konuşan bir ağaç bulur. Bu ağacı insan şeklinde oyar ve Pinokyo ismini verir. Fakat bir süre sonra Pinokyo evden kaçar. Kısa süre içinde polisler tarafından yakanan Pinokyo, polislere Gepetto'nun kendisini istismar ettiğini ve bu yüzden kaçtığını söyler. Bu nedenle Geppetto hapse atılır. Pinokyo tekrar eve döner ve yanlışlıkla arkadaşı konuşan çekirgeyi öldürür. Finalde Pinokyo tekrar yakalanır ve darağacında asılır.

 

Kül Kedisi Sindrella

  Kül Kedisi Sindrella  

Bildiğimiz versiyonda prens, baloda Sindrella'nın ayağından çıkan cam ayakkabı ile Sindrella'yı bularak evlenir ve mutlu mesut yaşarlar. Grim kardeşlerin versiyonunda da olaylar bu şekilde gelişir fakat işler biraz ürkütücüdür. Prens, cam ayakkabıyı kasabadaki bütün kızlara denetir ve Sindrella'yı bulmaya çalışır. Sindrella'nın ablası, ayağının cam ayakkabıya girebilmesi için büyük ayak parmağını keser. Sindrella'nın diğer kardeşi de yine aynı sebepten ayak topuğunu keser. Sindrella'nın ölmüş annesi prense iki güvercin ile mesaj göndererek olanları anlatır. Prens, cam ayakkabıdaki kan lekelerini görerek durumu anlar. Sonuçta prens Sindrella'yı bulur ve evlenirler. Düğünde güvercinler geri dönerek Sindrella'nın ablasının gözlerini çıkartır ve mutlu son!

 

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

  Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler  

Grim Kardeşlerin versiyonunda, kötü kalpli kraliçe, Pamuk Prensesi öldürmesi için avcıyı ormana gönderir. Kraliçenin amacı Pamuk Prenses'in ciğerlerini ve kalbini yemektir. Masalın sonunda prens ve Pamuk Prenses evlenir ve herkesi düğünlerine davet ederler. Pamuk Prensesin hayatta olduğunu bilmeyen kötü kalpli kraliçe de düğüne katılır. Kraliçe muhafızlar tarafından yakalanarak, erimiş demir içeren bir ayakkabıyı giymeye ve ölene kadar dans etmeye zorlanır. Ek bilgi :Pamuk Prenses'in orjinal adı, "Snow-White" yani Karbeyaz'dır. Türkçe'ye nasıl Pamuk Prenses diye girmiş, açıkcası bilmiyorum.

 

Rapunzel

  Rapunzel  

Rapunzel, Grim Kardeşlerin versiyonunda da kötü kalpli cadı taradından bir kuleye hapsedilmiştir. Fakat bu versiyonda, kötü kalpli cadı prensin Rapunzel'i ziyaret ettiğini öğrenir (Bu arada Rapunzel hamiledir) ve Rapunzel'in saçlarını keserek başka bir yere sürgüne gönderir. Hiç bir şeyden haberi olmayan prens Rapunzeli ziyaret için geldiğinde, kötü kalpli cadı Rapunzel'in saçlarını kuleden aşağı uzatarak prensin kuleye tırmanmasını sağlar. Prens tam pencereye ulaşmışken cadı, prensi iter ve prens kuleden düşer. Prens çalıların üzerine düşer ve çalılar prensin gözüne girerek gözünün çıkmasına neden olur.

 

Fareli Köyün Kavalcısı

  Fareli Köyün Kavalcısı  

Hameln'in yazdığı bu masalda, sonraki versiyonlardaki gibi bir kavalcı köydeki fareleri temizlemek için köylüler ile anlaşma yapar. Kavalcı sözünü tutar ve köydeki bütün fareleri kavalı sayesinde köyden uzaklaştırır. Fakat köylüler kavalcı ile yaptıkları anlaşmaya uymaz ve kavalcıya söz verdikleri parayı ödemezler. Bunun üzerine kavalcı, köydeki bütün çocukları kavalını çalarak peşine takar ve gözden kaybolur. Geriye gruba yetişemeyen sadece üç çocuk kalır. Yani sonraki verisyonlardaki gibi çocuklar dönerek ailelerine kavuşamaz.

 

Küçük Deniz Kızı

  Küçük Deniz Kızı  

Hans Christian Andersen tarafından yazılan masalın ilk versiyonunda, deniz kızı kuyruğu yerine ayaklarının olması için bir cadı ile anlaşma yapar. Bu isteği, aşık olduğu prens içindir. Deniz kızı anlaşma sonucunda sesini kaybeder ve her adımında büyük bir acı çeker. Fakat prens, deniz kızını arkadaşı gibi görür ve aşkına karşılık vermez. Deniz kızının cadı ile yaptığı anlaşmanın şartlarından biri de, eğer prens başkası ile evlenirse, deniz kızı, deniz köpüğüne dönüşecektir ve tabi ki prens başkası ile evlenir. Deniz kızının kız kardeşi, ablasının köpüğe dönüşmesini engellemek için saçlarını cadıya vermeyi kabul ederek cadıdan bir hançer alır. Deniz kızı bu hançer ile prensi öldürürse tekrar kuyruğuna ve sesine kavuşup, denize geri dönebilecektir. Fakat sevdiği insanı öldüremeyen deniz kızı, sonuçta deniz köpüğüne dönüşür.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%50
%50

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap