Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Denizden Gelen Mesajlar
 İlginçler   2867   08.03.18   08.03.18   0
sisemesaji1.jpg

Eylül 2017'de Florida'da yaşayan Ruth ve Lee Huenniger çifti, Irma kasırgası sonrasında sokak lambalarını kontrol etmek için keşfe çıkmışlardı. Çift, Atlantik Okyanusu'na 500 metre mesafede çöplerin biriktiği bir alan gördü. Buradaki çöpleri temizlemek için bu alana yönelen çift, çöplerin arasında plastik bir şişe buldu. Lee Huenniger şişeyi tam geri dönüşüm kutusuna atacaktı ki şeffaflığı kaybolmuş şişenin içinde bir kağıt olduğunu farketti.

 

Şişenin kapağını açamayan Lee Huenniger şişeyi keserek mesaja ulaştı. Mesajı okuyan çift oldukça şaşırmıştı. Çünkü mesaj 1000'lerce kilometre uzaklıktaki İskoçya'dan gönderilmişti.

  Denizden Gelen Mesajlar  

Mesajı inceleyen çift, mesajın korsanları öğrenmek için yapılan bir sınıf etkinliğine katılan ilkokul öğrencileri tarafından Kuzey Denizi'ne bırakıldığını anladı.

  Denizden Gelen Mesajlar  

Huenniger çifti mesajı gönderen sınıfla iletişime geçmek istedi. Fakat mesajda adı geçen okulun 10 yıl önce kapandığını öğrendiler. Bunun üzerine İskoç yetkililerle iletişime geçen çift, sınıfın öğretmenine ulaşabildi. Gelen haberler olayı daha da ilginç hale getirdi. Mesajı yazan öğrenciler kağıda tarih yazmamıştı. Aslında mesaj 1980'lerde gönderilmişti. Sınıfın öğrencileri de şu anda 30'lu yaşlarında olan yetişkinlerdi. Öğretmen ise emekli olmuştu.

  Denizden Gelen Mesajlar   Denizden Gelen Mesajlar  

Buna benzer bir olay da bu yıl Avustralya'da yaşandı. Fakat bu olay Guinness Rekorlar Kitabı'na girecek kadar özeldi. Çünkü bu mesaj bu yöntemle denize bırakıldıktan sonra bulunan en eski mesajdı.

 

Batı Avustralya sahilinde yürüyüş yapan Illman ailesi kuma gömülmüş bir şişe buldu. Anne Tonya Illman, dekoratif açıdan güzel görünen bu şişeyi kitaplığına koymak için yanına aldı.

  Denizden Gelen Mesajlar  

Tonya eve dönüş yolunda şişeyi oğlunun kız arkadaşı Bree'ye gösterdi. Şişeyi inceleyen Bree şişenin içinde birşey olduğu gördü. Nesneyi şişeden çıkaran Bree bunu aileye gösterdi. Aile bu nesneyi ilk bakışta bir puro zannetti. Daha sonra nesnenin etrafında bir ip olduğunu gören aile bunun silindir şekline geritirilmiş bir mesaj olduğunu anladı.

  Denizden Gelen Mesajlar  

Mesajı eve götüren aile, tamamen ıslanmış kağıdı fırında kuruttu. Silindir şekline getirilmiş kağıdı açan aile, matbaa basımı bir kağıt ile karşılaştı. Almanca yazıların olduğu kağıtta bazı alanlar boş bırakılmış ve bu kısımlar kalemle doldurulmuştu. Doldurulan kısımların büyük bölümü su yüzünden silinmişti. Fakat kağıttaki tarih kısmı okunabiliyordu : 1886. Böylece mesaj, bu yolla bulunan en eski mesaj olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Aile buldukları kağıdı müze yetkililerine verdi. Kağıdı inceleyen yetkililer mesajın 1886 yılında Galler'den Endonezya'ya giden Alman Paula gemisinden Hint Okyanusu'na bırakıldığını belirledi. Bu olay aslında Almanların gerçekleştirdiği bir deneydi. Deneyde bu yöntemle gönderilen mesajların ne kadar uzağa gideceği ölçülmek istenmişti. Bu amaçla binlerce şişe yaklaşık 70 yıl süren deney sırasında deniz ve okyanuslara bırakıldı. Bu şişelerden sadece 662'si bulundu.

  Denizden Gelen Mesajlar  

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%100

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap