Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Geçmişten Geleceğe Kıyamet Tarihi Tahminleri
 İlginçler   2886   05.12.17   09.03.20   0
kiyamettahminleri.jpg

Herhalde hepimiz 2012'deki kıyamet iddialarını hatırlıyoruzdur. Her ne kadar hatalı bilgiler kulaktan kulağa yayılsa da çoğu kişi Maya takviminin 21 Aralık 2012'de biteceğini ve Maya kehanetlerinde yer alan 9. gezegenin güneş sistemine girerek büyük felaketlere yol açacağını ve dünyanın sonunun geleceğine inanmaktaydı. Fakat böyle olmadı. Aslında kıyamet kehanetleri çok uzun zamandır pek çok kişi veya gruplarca yapılmaktadır. Bu makalemde bu tahminlerden en önemlileri hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum.

 

  :  Tahmin Edilen Kıyamet Tarihi (Yıl)

   :  İddia Sahibi

  :  Detaylar

 
 • 70

  Eseniler

  Yahudiliğin bir mezhebi olan Eseniler, Romalılara karşı ayaklanma sonucunda ortaya çıkacak zamanın son savaşı ile Mesih'in tekrar yeryüzüne geleceğini ve dinsel kıyamet olaylarının başlayacağını öngörmüşlerdir.

 • 400

  Aziz Martin

  Fransa'da bir şehir olan Tours'un baş piskoposu Martin (ölümünden sonra aziz ünvanı almıştır), yazılı eserlerinde, "Hiç kuşkusuz deccal doğmuştur. Olgunluğa eriştiğinde muazzam bir güce sahip olacaktır." şeklinde açıklamalar yaparak kıyametin 400 yılında geleceğini öne sürmüştür.

 • 793

  Aziz Beatus

  İspanya'da önemli bir din adamı olan Aziz Beatus, büyük bir kalabalığa verdiği vaazda, Mesih'in geleceğini ve kıyametin başlayacağını halka duyurmuştur.

 • 1000

  Papa İkinci Silvester

  O tarihlerde pek çok dini grup ve kişi 1000 yılında kıyametin kopacağını düşünmekteydi. Bu kişilerden biri de o tarihteki Hristiyanların lideri olan Papa İkinci Silvester'dı. Papanın açıklamaları yüzünden pek çok yerde ayaklanmalar yaşanmış ve bazı Hristiyanlar kutsal şehir olarak kabul edilen Kudüs'e gitmiştir.

 • 1284

  Papa Üçüncü Innosent

  Papa Üçüncü Innosent, İslam'ın yükselişinden 666 yıl sonra dünyanın sonunun geleceği kehanetinde bulunmuştur. Bu tarih 1284'e denk gelmekteydi. (Hristiyan inancına göre 666 sayısı şeytanı simgelemektedir)

 • 1370

  Jean de Roquetaillade

  Jean de Roquetaillade, Fransa'da simya ile ilgili pek çok kitap yazmış ünlü bir kişilikti. Bu kişi kıyametin 1368-1370 yılları arası gerçekleşeceğini açıklamıştır.

 • 1524

  Londralı Astrologlar

  Londra'daki bir grup astrolog, dünyanın sonunun Londra'dan başlayacağını ve ilk olarak büyük seller olacağı kehanetinde bulunmuşlardır. Bunun üzerine yaklaşık 20 bin kişi Londra'yı terkederek, sellerden korunmak için yüksek yerlere kaçmışlardır. Dünyanın sonu gelmeyince bu grubun devamı, kıyametin 1624'de de olacağını duyurmuş, kendilerinden önceki astrologların 100 yıllık bir hata yaptıklarını belirtmişlerdir.

 • 1600

  Martin Luter

  Alman din profesörü, papaz, besteci ve Reform hareketinin öncülerinden olan Martin Luter, dünyanın sonunun 1600 yılına kadar geleceğini açıklamıştır.

 • 1658

  Kolomb

  Ünlü kaşif Kolomb yazdığı Kehanetler Kitabı'nda, dünyanın M.Ö. 5343 yılında yaratıldığını ve 7000 yıllık bir süre sonra kıyametin kopacağını belirtmiştir. Bazı kişiler, sıfır tarihinin de yıl bir yıl olarak kabul edilmesi gerektiğini ve bu yüzden kıyametin 1656 sonlarında kopacağını, bazı kişiler ise sıfır tarihinin matematiksel bir sayı olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve bu yüzden kıyametin 1658 yılında kopacağına inanmıştır.

 • 1719

  Jacob Bernoulli

  İsviçreli Jacob Bernoulli meşhur bir matematikçidir. Pek çok eseri olan Bernoulli'nin en büyük başarısı, matematikteki e sabitini (Pi sayısı gibi ondalıklı bir sayı : 2.7182818284590...) hesaplayan ilk kişidir. Bernoulli 1719'da bir kuyruklu yıldızın dünyaya çarpacağını ve dünyanın yok olacağı kehanetinde bulunmuştur.

 • 1843

  Militeristler

  Militerizm, Amerika'da ortaya çıkan bir tarikattır. Tarikatın lideri William Miller'dir. Tarikat, bazı din liderleriyle beraber ulusal bir din hareketi başlatmıştır. Tarikatın lideri William Miller bazı tarihsel olaylarla ilgili matematiksel hesaplamalar yaparak 1843 yılı sonunda Mesih'in geleceğini açıklamıştır. Bu tarihten sonra Mesih gelmeyince, Miller hesaplamada 1 yıllık hata yapıldığını ve Mesih'in 1844 yılında geleceğini duyurmuştur. Bu tarihte de Mesih gelmeyince tarikat dağılmaya başlamış ve Amerika tarihinde bu duruma "büyük hayal kırıklığı" adı verilmiştir.

 • 1901

  Katolik Apostolik Kilisesi

  Bu kilise 1831 yılında , geriye kalan 12 kurucusunun öldüğü tarihte Hz. İsa'nın tekrar geleceğini öne sürmüştür. 12. ve son kurucu 1901 yılında ölmüştür.

 • 1954

  Dorothy Martin

  Doroty Martin, Amerika'da kurulan, 7 Işın Kardeşliği (Brotherhood of the Seven Rays) adlı, UFO tarikatının kurucusudur. Tarikata göre, dünya bu tarihte muazzam seller ile yok edilecekti. Kehanetin gerçekleşmemesi ile tarikat dağılmıştır.

 • 1975

  Herbert W. Armstrong

  Armstrong, Amerika'da din üzerine radyo programı yapan ünlü bir kişidir. Pek çok eseri olan Armstrong, farklı kurumlar ve ülkeler tarafından onur nişanlarına layık görülmüştür. İlk kehanetinde kıyametin 1936 yılında kopacağını, kopmayınca 1943'te olacağını, olmayınca 1972'de gerçekleşeceğini, gerçekleşmeyince de son kehanetini 1975 olarak açıklamıştır.

 • 1982

  John Gribbin, Stephen Plagemann

  John Gribbin ve Stephen Plagemann 1974 yılında yazılan "Jüpiter Efekti" kitabının yazarlarıdır. Yazarlara göre gezegenlerin 1982 sıralanması sonucunda kıyamet benzeri tabiat olayları; depremler, tsunamiler, seller olacaktı. Olmadı. Ayrıca NASA gezegenlerin ve ayın kusursuz hizalanmasının son derece nadir olduğunu ve böyle bir olay gerçekleşse bile gezegenlerin oluşturduğu yer çekim dalgalarının denizlerde sadece 0.04 cm'lik bir gel-git'e sebep olacağını açıklamıştır.

 • 1989

  Edgar C. Whisenant

  Bir NASA mühendisi olan Whisenant, Büyük Sevincin 1988'de Olabileceğinin 88 Nedeni (88 Reasons Why the Rapture Could Be in 1988) adlı kitabı yazmıştır. Büyük sevinç Hristiyan inancına göre, inanan insanların ve ölülerin göğe yükselerek Hz. İsa'ya katılacakları olaydır. Bu tarihin geçmesiyle, tarihin 1989 olabileceği açıklamasını yapmıştır.

 • 1997

  Marshall Applewhite

  Marshall Applewhite Amerika'daki Cennetin Kapısı (Heaven's Gate) adlı dini tarikatın lideridir. Bu tarikata göre 1995 yılında keşfedilen Hale-Bopp kuyruklu yıldızı, 1997 yılında dünyaya çarparak kıyamete neden olacaktı. Applewhite'a göre cennete ulaşmanın tek yolu kuyruklu yıldız çarpmasından önce intihar etmekti. Applewhite ve 38 müridi 1997 yılında topluca intihar etmiştir.

 • 1999

  Nostradamus

  Nostradamus'un şiir formatındaki kehanetleri içindeki bir dizede "Terörün Kralı 1999 yılının 7. ayında gökyüzünden gelecek" şeklinde bir satır bulunmaktadır. Bu tarihe kadar pek çok kişi bunun kıyamet kehaneti olduğunu savunmuştur.

 • 2000

  Çeşitli

  Pek çok tarikat, din adamı, yazar, bili adamı 2000 yılının kıyametin kopacağı yıl olacağını iddia etmişlerdir.

 • 2012

  Çeşitli

  Tüm dünyadan pek çok kişi 13. Baktun'nun sona ermesi (Baktun : Maya takvimine göre 395 yıllık dönem) ve 9. gezegenin güneş sistemine girmesiyle dünyanın sonunun geleceğine inanmıştır.

 • 2013

  Rasputin

  Meşhur kahin Rasputin kehanetinde, Ağustos 2013'de bir fırtına olacağını ve sonrasındaki büyük yangınlar ile dünyadaki çoğu yaşamın sona ereceğini, Hz. İsa'nın geride kalanları rahat ettirmek için dünyaya geleceğini iddia etmişti.

 • 2020

  Jeane Dixon

  Amerikalı meşhur medyum ve astrolog Jeane Dixon, Hz. İsa'nın 2020 - 2037 yılları arasında dünyaya gelerek deccali ve sahte peygamberi yeneceğini ve kıyametin başlayacağını iddia etmişti. Dixon, daha önce de 1962 yılında kıyametin kopacağını söylemişti.

 • 2060

  Isaac Newton

  Newton her ne kadar bilim adamı kimliği ile tanınsa da dinler üzerinde de araştırmalar yapan bir kişiydi. Newton, Daniel'in Kitabı'nı incelemiş ve bazı matematiksel hesaplamalardan sonra kıyametin 2060 yılında kopacağını iddia etmiştir.

 • 2280

  Raşit Kalifa

  Mısır kökenli Amerikalı biyokimyacı Kalifa, Kur'an'ı esas olarak kıyamet tarihinin 2280 olacağı kehanetinde bulundu.

 

Şunu belirtmek isterim ki, çok sayıdaki kehanete bu listede yer vermedim. Din adamları, tarikatlar, yazarlar, bilim adamları, politikacılar, medyumlar, astrologlar gibi pek çok kişi veya grup, miladın başlangıcından beri kıyamet tarihi ile ilgili kehanetlerde bulundular ve bulunacaklar. Böyle bir kehanet ile karşılaştığınızda lütfen bu listeyi hatırlamaya çalışın.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap