Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Gizemli Kitap Voynich El Yazması
 İlginçler   4747   09.12.17   09.12.17   0
voynich.jpg

Voynich el yazması bilinen en gizemli kitaplardan biridir. Kamuoyuyla paylaşıldığı 1915 yılından beri pek çok dil bilimcisi, bilim adamı hatta CIA ve FBI gibi kurumlar, bu kitaptaki yazılanların ne anlama geldiğini çözmek için çalışmışlar fakat başarılı olamamışlardır. Araştırmalara göre bu kitap bilinmeyen bir dil ile ortaçağda yazılmıştır. Kitaptaki yazıların yanında pek çok çizim de yer almaktadır. Bilinmeyen bir içeriğe sahip olmasından ve bir türlü tercüme edilememesinden dolayı hakkında pek çok iddia ortaya atılmıştır. Kitabın tamamen bir aldatmaca olduğu, farklı bir gezegenden geldiği için uzaylılar hakkında bilgiler içerdiği, eski zamanlarda para kazanma amacıyla anlamsız harfler ve çizimlerle oluşturulduğu, şifrelenmiş simya bilgilerini içerdiği, kara büyü için yazılmış olduğu, kadınlar için bir sağlık rehberi olduğu ve yazıldığı tarihteki bilgiler için bir ansiklopedi olduğu iddialar arasındadır.

 

PDF formatındaki kitaba buraya tıklayarak ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz (PDF formatındaki dosyanın boyutu yaklaşık olarak 54 MB'dir.)

 

Karbon testleri kitabın 1420'li yıllarda yazıldığını göstermektedir. Ayrıca protein testlerine göre kitap kapağı geyik derisinden yapılmıştır. Kitapta gerçek ve hayali bitkiler, pek çok farklı şekillerde tasvir edilen banyo yapan kadınlar, uçan şatolar, deniz kıyısındaki köyler ve astroloji şekilleri gibi çizimler yer almaktadır.

  Voynich   Voynich   Voynich   Voynich  

Kitap, 1912 yılında Polonyalı kitap satıcısı Wilfrid Voynich tarafından İtalya'da bir okulda bulunmuş ve Amerika'ya getirilmiştir. Tahmin edeceğiniz gibi kitabın ismi de bu kitap satıcısından gelmektedir. Kitabı inceleyen dil bilimciler ve şifre kırıcılar, kitaptaki yazıların gelişi güzel değil, belirli kurallar ile yazıldığı sonucuna varmıştır. Dil bilimcileri, kitabın orta çağda konuşulan fakat yazısı olmayan bir dil ile oluşturulduğunu düşünmüşlerdir.

 

Tarih araştırmacısı ve yazar Nicholas Gibbs, 2017 Eylül ayında yazdığı makalesinde Voynich el yazmasının ne için yazıldığını bulduğunu iddia etti. Gibbs'e göre Voynich el yazması kadınlar için yazılmış bir sağlık rehberiydi. Gibbs ortaçağda yaygın olarak kullanılan iki tıp kitabını incelediğini ve bu kitaplarda kullanılan pek çok tıp kısaltmasının Voynich el yazmasındakilerle tamamen aynı olduğunu açıkladı. Ayrıca Vonich el yazmasındaki bazı bitki çizimlerinin o tarihlerde yazılan el yazmalarındaki bitki çizimlerine benzediği uzun yıllardır bilinmekteydi. Gibbs'in haklı olduğu düşünülürse kitaptaki banyo yapan kadın tasvirleri, yıldız şekilleri ve bitki çizimleri anlamlı hale gelmektedir. Çünkü bu çizimlerin ortak noktası sağlıktır. O tarihlerde banyo sağlık için önerilen bir tedavi biçimiydi. Ayrıca yıldızların belirli konumlarında yapılan banyonun tedavide daha etkili olacağı düşünülmekteydi. Bitkilerden ilaç yapımı ise zaten o yıllarda bilinen ve uygulanan yöntemlerdi. Kitaptaki banyo yapan figürlerin hepsi kadındı. O halde bu kitap kadınlar için yazılmış bir sağlık rehberi olmalıydı. Herşey anlam kazanmaya başlamışken, Gibbs'in teorisi dil bilimciler ve araştırmacılar tarafından gerçekçi bulunmadı. Çoğu araştırmacı, Gibbs'in iddialarının yeni olmadığını ve diğer 3000 teoriden herhangi bir farkının bulunmadığını iddia etti. Hatta "Böyle bir makaleye yayın izni verilmesine şaşırdım" diyen araştırmacılar da var. Kısaltmaların açıklandığı indeks sayfasının kayıp olması, Gibss'in teorisini kanıtlayamamasına neden olmaktadır.

 

Gibbs'in araştırmasının doğru olduğunu düşünsek bile sonuç olarak Voynich el yazması hala tercüme edilememiş, sadece ne için yazıldığı hakkında bir tahmini daha ortaya çıkarmıştır. Hala pek çok bilim adamı, matematikçi, dil bilimcisi bu konu üzerinde çalışmaktadır. Bakalım ilerleyen zamanlarda bu gizemli kitapta ne yazıldığını öğrenebilecekmiyiz.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%100

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap