Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Günlük Hayatta Sıkça Kullandığımız Kısaltmaların Anlamları
 İlginçler   3606   14.04.18   14.04.18   0
gunlukkisaltmalar.jpg

LCD, ATM, SIM, PIN, RADAR, WI-FI, IP ... Günlük hayatımızda pek çok yabancı kökenli kısaltmalar kullanıyor fakat genellikle anlamlarını bilmiyoruz. Dahası zaman zaman bu kısaltmaların bir kısaltma olduğu bile aklımıza gelmiyor. Bu yazımda en fazla kullandığımız kısaltmaların anlamlarından bahsetmek istiyorum.

 

ATM

İngilizce bir kısaltma olan ATM, Automated Teller Machine yani otomatikleştirilmiş banka memuru makinesi anlamına gelmektedir. Farklı ülkelerde ATM'lere farklı isimler verilmiştir. Örneğin Kanada'da ABM (Automated Banking Machine - Otomatikleştirilmiş Banka Makinesi), İngiltere'de "Cash Machine" (Nakit Para Makinesi) veya "Hole in the Wall" (Duvardaki Delik) denmektedir. Pek çok ülkede ise ATM yanında Banka ve Otomatik kelimelerinin birleşimi olan Bankomat kelimesi de kullanılmakadır.

  Günlük Kısaltmalar  

SMS ve MMS

SMS, Short Message Service (Kısa Mesaj Servisi) anlamına gelmektedir. 160 karakterlik mesajları bir telefondan diğer telefona gönderebilen teknolojidir. Bu sınırı aşan mesajlar 160 karakterlik parçalara bölünerek iletilir. Ayrıca son yıllarda popülerliğini büyük oranda yitirmiş olan MMS ise Multimedia Messaging Service, Multimedya Mesaj Servisi anlamına gelmekte ve bu teknoloji sayesinde telefonlar arası fotoğraf, müzik ve video paylaşımı yapılabilmektedir.

 

PIN

Özellikle telefonlarda ve ATM'lerde güvenlik amaçlı kullanılan PIN, Personal Identification Number, Kişisel Kimlik Numarası anlamına gelmektedir.

 

WI-FI

Kablosuz internet olarak bildiğimiz wi-fi yanlış olarak Wireless Fidelity, Kablosuz Doğruluk olarak bilinmektedir. Fakat Wi-Fi Birliği kurucularından Phil Belanger wi-fi kelimesinin bir kısaltma olmadığını, kablosuz internet teknolojisini ifade eden "IEEE 802.11b" yerine daha kısa ve akılda kalan bir sözcük için kullandıklarını belirtmiştir.

 

RADAR

RADAR, RAdio Detection And Ranging yani Radyo Tespit ve Tarama anlamına gelmektedir. 19.yüzyılda icat edilen radarın geliştirilmesi özellikle 2. dünya savaşında olmuş ve İngilizler'in başarılı çalışmaları ile modernize edilmiştir. Bu sayede Almanlara karşı etkili savunma yapan İngilizler savaşın seyrini değiştirmiştir.

 

BMW

BMW, Almanca Bayerische Motoren Werke, Bavyera Motor İşleri anlamına gelmektedir. Bavyera Almanya'nın 16 eyaletinden yüzölçümü en büyük olan eyalettir. BMW şirketi burada kurulduğundan şirketin isminde eyaletin ismi yer almaktadır.

  Günlük Kısaltmalar  

Aşağıdaki listede günlük hayatımızda sıkça kullandığımız diğer kısaltma ve anlamlarını bulabilirsiniz.

 
Kısaltma Açılımı Anlamı
LED Light Emitting Diode Işık Yayan Diyot
LCD Liquid Crystal Display Sıvı Kristal Ekran
USB Universal Serial Bus Evrensel Seri Yol
SIM Subscriber Identity Module Abone Kimlik Modülü
WC Water Closet Sifona Sahip Tuvalet
PM/AM Post Meridiem / Ante Meridiem Öğleden Sonra, Öğleden Önce
IP Internet Protocol İnternet Protokolü
LAZER Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation Uyarılmış Radyasyon Salınımı ile Işığı Yükseltme
VPN Virtual Private Network Sanal Özel Ağ
JPEG Joint Photographic Experts Group Birleşik Fotoğraf Uzmanları Grubu
FM/AM Freuency Modulation / Amplitude Modulation Frekans Değiştirme / Genlik Değiştirme
IQ Intelligence Quotient Zeka Oranı
AI Artifical Intelligence Yapay Zeka

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%100

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap