Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Hercule Poirot Kimdir?
 İlginçler   3777   22.10.19   23.10.19   0
herculepoirot.jpg

Hercule Poirot (Telaffuzu : Herkül Puaro), meşhur polisiye roman yazarı Agatha Christie'nin yarattığı kısa boylu, bıyıklı, Belçikalı dedektiftir. Poirot da aynı Sherlock Holmes gibi gözlem yeteneğinden dolayı çözülemez denen cinayetleri çözer. Agatha Christie bu karaktere 33 roman ve 55 kısa hikayede yer vermiştir. Bu nedenle Hercule Poirot için Agatha Christie'nin yarattığı en meşhur karakterlerden bir tanesidir diyebiliriz.

  Hercule Poirot  

Agatha Christie bu karakteri oluştururken, Marie Lowndes'ın dedektif Hercule Popeau ve Frank Evans'ın esasen Belçikalı olan fakat Londra'da yaşayan emekli polis memuru Bay Poiret karakterlerinden esinlenmiştir. Elbetteki Poirot 'nun kişiliği ve becerileri Arthur Conan Doyle'un yarattığı Sherlock Holmes'ten esinlenilmiştir. Poirot 'nun da Sherlock Holmes gibi bir yardımcısı vardır : Eski ordu mensubu Yüzbaşı Arthur Hastings.

 

Hercule Poirot' nun bu kadar meşhur olmasını sağlayan filmler ve dizilerdir. Özellikle 70 bölümlük "Agatha Christie'nin Poirot 'su" dizisi 1989'dan 2013'e kadar tam 24 yıl devam etmiş, Hercule Poirot 'yu büyük kitleler ile tanıştırmıştır. (IMDB Puanı : 8.6)

  Hercule Poirot  

Diziler dışında filmlerde de pek çok tanınmış oyuncu Hercule Poirot 'yu canlandırmıştır. Bu filmlerden en yenisi 2017 yılı yapımı, Johnny Depp, Penelope Cruz, Willem Dafoe, Kenneth Branagh gibi yıldız isimlerin de yer aldığı "Doğu Ekspresinde Cinayet (Murder on the Orient Express)" filmidir. (IMDB Puanı : 6.5) Aşağıdaki videoda bu filmin fragmanını izleyebilirsiniz.

 
   

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap