Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Hurdy Gurdy Enstrümanı (Müzik)
 İlginçler   3714   04.12.19   14.05.20   0
hurdygurdy.jpg

Hurdy Gurdy (Telaffuz: Hördi Gördi) yapı olarak kemana benzeyen telli bir enstrümandır. Ortaçağ Avrupa'sında oldukça popüler olan Hurdy Gurdy 'de tellerden ses çıkarmak için kemanda kullanılan yay (arşe) yerine tahtadan yapılmış reçineli bir kasnak bulunur. Bu kasnağın dönmesi ile kasnağa temas eden tellerden ses çıkar.

 

Hurdy gurdy'de kemandan farklı olarak "Drone Teller" adı verilen teller de bulunur. Bu teller melodi için değil arka planda sürekli duyulan sesleri çıkarmak için kullanılır. Melodi klavyede bulunan tuşlara basılarak elde edilir. Tuşlar kasnaktan sapa uzanan tellere baskı uygular ve sesin değişmesine neden olur. Aşağıdaki videoda bir Hurdy gurdy 'yi izleyebilir ve sesini duyabilirsiniz.

 
 

Hurdy Gurdy'nin Ortadoğu'da kullanılan Rebab 'tan türediği düşünülmektedir. Enstrümanın isminin ise eski İngilizce "hirdy-girdy" (Anlamı : gürültü) veya "hurly-burly" (Anlamı : kargaşa) kelimelerinden türediği varsayılmaktadır. Eski çağlardaki Hurdy gurdy'ler nemden çok kolay etkilenmekte ve enstrümanın ses düzeni (akortu) kolayca bozulabilmekteydi. Akortu bozuk enstrümandan kulağa hoş gelmeyen melodiler çıkmaktadır. Bu nedenle Ortaçağ İngiltere'sinde bu enstrümana gürültü veya kargaşa anlamına gelen isimler verilmiştir.

 

Aşağıdaki videoda sesin değişmesi için klavyede bulunan tuşlara basıldığında çalışan mekanizmayı görebilirsiniz.

 
   

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap