Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
İngiltere, Büyük Britanya, Birleşik Krallık, Britanya Adaları Neresidir?
 İlginçler   14735   23.09.18   23.09.18   2
uk.jpg

Pek çok kişi İngiltere'yi Avrupa'nın kuzeybatısında yer alan ve bütün ada coğrafyasını kaplayan ülke olarak bilmektedir. Fakat bu bilgi tamamen yanlıştır. İngiltere, Birleşik Krallık'ta yer alan ülkelerden sadece biridir. Ada, coğrafi ve politik olarak pek çok kısma ayrılmış ve bu kısımlara farklı isimler verilmiştir. Bu yazımda İngiltere, Büyük Britanya, Birleşik Krallık ve Britanya Adaları'nın nereler olduğundan bahsetmek istiyorum.

 

Öncelikle ada coğrafyası hakkında biraz bilgi edinelim. Bu coğrafyada 5 ülke yer alır. Bu ülkelerden İngiltere, Galler ve İskoçya büyük adada, Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti ise küçük adada yer almaktadır.

  İngiltere  

Bu ülkelerden İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda, Krallığa bağlı devletlerken, Güney İrlanda Krallık'tan ayrılarak 1949 yılında Cumhuriyet haline gelmiştir. Krallığa bağlı devletlerin topraklarını kaplayan alana Birleşik Krallık denmektedir.

  İngiltere  

Birleşik Krallığa bağlı ülkeler özerktir. Her birinin kendi meclisi, başkenti ve bayrağı vardır. Bu ülkeler dış ilişkilerde merkez meclise bağlıdırlar. Birleşik Krallığın bayrağı da bu ülkelerin bayraklarının birleştirilmesi sonucunda oluşuturulmuştur.

 

Detaylı bilgi için Ülke Bayrakları ve Anlamları adlı makalemi okuyabilirsiniz.

  İngiltere  

İngiltere, İskoçya, Galler'in olduğu büyük adaya Büyük Britanya, Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti'nin olduğu küçük adaya ise İrlanda denmektedir. Bütün adaları içine alan kısma da Britanya Adaları denmektedir.

  İngiltere  

Aşağıdaki grafikte bütün isimlendirmeleri görebilirsiniz.

  İngiltere  

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%83
%17

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 Yorumlar
 Tuncay
 23.09.2018
Birleşik Krallık bayrağında neden Galler'in bayrağı yok?
 Emrah (Yönetici)
 23.09.2018
Birleşik Krallık bayrağı 1606 yılında oluşturulmuştur. O yıllarda Galler İngiltere'nin bir parçası olarak kabul edildiğinden bayrakta Galler'in Kırmızı Ejderha şeklindeki bayrağı yer almamıştır.