Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Şintoizm Nedir?
 İlginçler   5905   28.01.19   01.10.19   2
sintoizm.jpg

Şintoizm Japonya'daki en yaygın inanç sisteminden biridir. Şintoizm'de temel olarak doğadaki nesnelerde ve doğa olaylarının arkasında bulunan kutsal ruhlara inanılır. Şinto kelimesi Japonca'da "Kutsal Ruhların Yolu" anlamına gelmektedir. Kutsal Ruhlara ise "Kami" denmektedir. Şintoizm'de 8 milyon civarında Kami bulunmaktadır.

 

Kami'ler dünyada fakat farklı bir alemde yaşar. Bu nedenle insanlar Kami'leri göremez. Fakat Kami'ler dünyadaki olaylara ve insanların hayatlarına etki edebilir. Her Kami'nin farklı bir özelliği ve yeteneği vardır. Örneğin Inari isimli Kami endüstri, refah ve tarım ile ilgilenirken, Hachiman savaş ile, Tenjin ise eğitim ve bilim ile ilgilenmektedir. Şintoizm'deki en büyük Kami güneş Kami'si Amaterasu'dur. Japon bayrağının güneşin simgelendiği kırmızı daire şeklinde olması bu yüzdendir. Japon halkı Kami'lerin doğada yaşadıklarına inanır. Bu inanca göre Kami'ler rüzgar, şimşek yağmur gibi doğa olaylarında, dağlar, nehirler, ağaçlar, kayalar gibi doğada bulunan nesnelerde ve bazı hayvanlarda yaşamaktadırlar. Bu nedenle pek çok dağ, nehir ve kayalık alan kutsal kabul edilmektedir. Ayrıca insanların öldüklerinde zayıf güçte bir tür Kami'ye dönüştüklerine ve akrabalarını koruduklarına da inanılmaktadır. Kami'lerin hepsi iyi huylu değildir, kötü huylu Kami'ler de vardır. Kami'ler yaşadıkları yerden ayrılıp kendilerine ibadet edilen yerleri ziyaret edebilir.

  Şintoizm  

Şintoizmin bir kurucusu ve kitabı yoktur, Japon kültürü ile gelişen bir inanç sistemidir. Bu inançta kesin doğrular ve kesin yanlışlar yoktur. Şinto törenlerinde kötü huylu Kami'ler kovulur. Bu törenler sadece büyük tapınaklarda yapılmaz. Her Japon'un evinde "Kamidana" adı verilen küçük bir tapınak köşesi bulunmaktadır. İnsanlar Kamidana sayesinde evlerinden de Kami'lere ibadet edebilir ve onlardan yardım isteyebilirler.

  Şintoizm  

Şintoizm'in sembolüne kuş yuvası anlamına gelen "Torii" denilmektedir. Torii kutsal ruhların alemine açılan bir geçidin sembolüdür. Sembol bütün Şinto tapınaklarında yer almaktadır.

  Şintoizm  

Özetle Şintoizm inancında kutsal ruhlar (Kami'ler) doğada yaşamakta ve insanların yaşamlarını etkilemektedir. Karşılaşılan zorluklara ve isteklere göre farklı Kami'lerden yardım istenir veya kötü huylu Kami'ler kovulur. Örneğin derslerinde başarılı olmak isteyen bir öğrenci eğitim Kami'si Tenjin'e, tarlasındaki hasatın iyi olmasını isteyen bir çiftçi tarım Kami'si Inari'ye ibadet ederek isteklerini bildirir.

 

Şintoizm'de yer alan 8 milyon civarındaki Kami'lerden bazılarını ve faaliyet alanlarını aşağıdaki listeden görebilirsiniz.

 
Kami Etki Alanı
Fujin Rüzgar
Okami Pirinç ve verim
Okuninushi Tarım, İş, Tıp
Omoikane Bilgelik ve Zeka
Uke Mochi Yiyecek
Ryujin Deniz
Suijin Su
Takemikazuchi Kılıç
Azumi-no-isora Sahil
Kagu-tsuchi Ateş
Kuebiko Bilgi ve Tarım
Ukanomitama Pirinç Ambarları
 

2. Dünya Savaşı'ndaki Japon intihar pilotları Kamikazeler 'in ismi de bu inanıştan ortaya çıkmıştır. Japonca Kami daha önce bahsettiğim gibi kutsal ruh, kaze ise rüzgar anlamına gelmektedir. Yani Kami - Kaze kutsal rüzgar ruhu anlamına gelir. Detaylı bilgi için Kamikazeler Hakkında Detaylı Bilgiler adlı makalemi okuyabilirsiniz.

 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%100

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 Yorumlar
 Dilara
 30.09.2019
Bu sayfayı yeni keşfettim ve şu an çok mutluyum. Bu sayfada emeği geçen herkese teşekkür ederim. Çok büyük ve yararlı bir iş ????
 Emrah (Yönetici)
 01.10.2019
Güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz.