Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Kargonuz Hasarlı, Suç Kimde? (Darbe Kayıt Ekipmanları)
 İlginçler   2491   27.01.18   27.01.18   0
kargotakip.jpg

Herhalde hasarlı kargo sorunu herkesin başına gelmiştir. Gönderdiğimiz veya beklediğimiz kargo bir şekilde yolda hasar alır. Sonuçta hiç kimse bu hatayı üstlenmek istemez. Türkiye'de yaygın olmasa da yurt dışında özellikle değerli kargolar için pek çok farklı kargo kayıt ekipmanı kullanılmaktadır. Bu sayede kargo firmalarının kargoları nasıl taşıdığı tam olarak öğrenilir. Bu makalemde bu kayıt ekipmanlarından bahsetmek istiyorum.

 

Kargonuzun özelliğine göre birbirinden farklı kayıt ekipmanları bulunmaktadır. Bu sayede kargonuzun darbe alıp almadığını, uygun sıcaklıkta tutulup tutulmadığını ve taşınması gereken şekilde taşınıp taşınmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

 

Yön Kayıt Ekipmanları

Bazı kargoların belirli bir yönü yukarı gelmelidir. Yön kayıt ekipmanları bu tür kargoların taşınması sırasında yön şartının sağlanıp sağlanmadığını gösterir. Bu amaçla pek çok kayıt ekipmanı geliştirilmiştir. Bu ekipmanlardan bazıları kargonun kaç derece eğildiğine kadar gösterir.

  Kargo Takip  

Aşağıdaki videoda bu ekipmanlardan birinin çalışma mantığını görebilirsiniz. Kargo ters çevrilirse ekipmanda kırmızı bir nokta belirmektedir. Bu sayede kargonun ters taşındığı veya ters çevrildiği anlaşılabilir.

 
 

Darbe Kayıt Ekipmanları

Bu tür ekipmanlar kargonun taşınma sırasında darbe alıp almadığını gösterir. En sık kullanılan darbe kayıt ekipmanları, kargonun dışına yapıştırılan etiketlerdir. Etiketler kargonun hacmi ve ağırlığına göre seçilmelidir. Etiketlerde cam bir tüp içinde kırmızı boya içeren bir karışım bulunur. Boya ilk anda tüpün üst ve alt kısımlarında olduğu için görünür değildir. Sistem darbe aldığında, tüp içindeki karışımın yüzey gerilimi bozulur ve kırmızı boya tüm sisteme yayılır ve kırmızı renk görünür hale gelir. Böylece kargonun darbe aldığı anlaşılır.

  Kargo Takip  

Aşağıdaki videoda darbe etiketlerinin nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

 
 

Sıcaklık Kayıt Ekipmanları

Bazı kargoların belirli sıcaklıkta tutulması gerekir. Bu tür kayıt ekipmanları ortam sıcaklığını kaydeder. Böylece kargonun taşınma sırasındaki sıcaklık değişimleri ve kargonun düşük veya yüksek sıcaklığa maruz kalma süresi görülebilir.

  Kargo Takip  

Bu ekipmanlar hem kargonuzun takibini hem de kargoyu taşıyan firmanın kargonuzu daha özenli taşımasını sağlar.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap