Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Kolay Ezberleme Yöntemi : Anımsatıcılar
 İlginçler   6650   22.01.20   30.01.20   0
animsaticilar.jpg

Anımsatıcılar ezberlemesi zor olan fazla miktardaki bilginin kolayca ezberlenmesini sağlamak amacıyla oluşturulan ilişkilendirmelerdir. Ezberlenmek istenen bilgi, harfler, rakamlar, kafiyeli veya kafiyesiz sözcükler, tekerlemeler, cümleler, kısa hikayeler, kısaltmalar veya resimler ile ilişkilendirilerek kolayca hatırlanır. Anımsatıcılar hafıza geliştirme yönteminin bir parçasıdır ve mnemotekni (İngilizcesi : mnemonics) olarak da isimlendirilmektedir.

 

Şimdi bazı anımsatıcılara göz atalım.

 
Sıralı Gezegen İsimleri (Anımsatıcı : Anlamlı Cümle)
 

Güneş sisteminde 8 gezegen bulunur. Bu gezegenleri güneşe yakınlığa göre sıralarsak Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün sıralamasını elde ederiz. Bu sıralamayı anlamlı bir cümle ile hatırlayabiliriz.

  Anımsatıcılar    
Ünsüz Sertleşmesi (Anımsatıcı : Kelime Grubu)
 

Türkçe'de f, s, t, k, ç, ş, h, p ile biten kelimelere d ve c ile başlayan bir ek geldiğinde, d, t'ye c ise ç'ye dönüşür. Sokak + da Sokakta, Çorap + cı Çorapçı gibi. Basit bir anımsatıcı ile f, s, t, k, ç, ş, h, p harflerini hatırlayabiliriz.

   
İngilizce Aylar (Anımsatıcı : Kelime Grubu)
 

İngilizce'de en çok karıştırılan aylar September, October, November, December (eylül, ekim, kasım ve aralık) aylarıdır. Bu karışıklığı basit bir anımsatıcı ile giderelim.

   
Atomların Elektron Düzeni - Aufbau Prensibi (Anımsatıcı : Tekerleme ve Resim)
 

Atomların kimyasal ve fiziksel özellikleri, atomlarda bulunan elektronlar ve bu elektronların bulundukları enerji düzeyleri ve orbitaller ile belirlenir. Bir atomun elektron düzenini bulmak için 1S2 2S2 2p6 3S2 4p6 4S2 3d10 4p6 5S2 4d10 5p6 6S2 4f14 5d10 6p6 7S2 5f14... formülü kullanılır. Bu formül farklı anımtıcılar ile hatırlanabilir.

    Anımsatıcılar  
Canlıların Sınıflandırılması (Anımsatıcı : Anlamlı Cümle)
 

Biyolojide canlıların sınıflandırılması Tür, Cins, Familya (Aile), Takım, Sınıf, Şube, Alem şeklindedir. Bu sıralama aşağıdaki anımsatıcı ile kolaylıkla hatırlanabilir.

   
DNA'da Bulunan Bazlar ve Hidrojen Bağları (Anımsatıcı : Kelime grubu)
 

DNA'nın yapısında Adenin, Guanin, Sitozin ve Timin isimli bazlar bulunur. Bu bazlardan Guanin - Sitozin ve Adenin - Timin bazları karşılıklı olarak bulunur. Guanin ile Sitozin arasında 3 hidrojen bağı varken, Adenin ile Timin arasında 2 hidrojen bağı vardır. Bütün bu bilgileri küçük bir anımsatıcı ile hatırlayabiliriz.

   
Ünsüz Yumuşaması (Anımsatıcı : Kelime Grubu)
 

Türkçe'de p, ç, t, k ile biten sözcüklere sesli harfle başlayan bir ek gelirse, bu harfler sırasıyla b, c, d, g (ğ) harfine dönüşür. Hesap + ı Hesabı, Çocuk + u Çocuğu gibi. Bu harfleri hatırlamak için bir anımsatıcı kullanalım.

   

Ezberlemek istediğiniz bilgiyi anımsatacak elemanları sizin oluşturmanız hatırlamayı daha kolaylaştırır. Çünkü bazı kişiler hatırlamada görsel anımsatıcılar ile daha başarlı olurken bazı kişiler de sözel veya sayısal anımsatıcılar ile daha başarılı olmaktadır. Hatta bir kişi için bazen görsel bazen de sözel veya sayısal anımsatıcılar işe yaramaktadır. Bu nedenle ihtiyacınız olan anımsıtıcıları sizin oluşturmanız en doğru yol olacaktır. Bunu da anımsıtıcılar oluşturarak ve sonra kendinizi test ederek bulabilirsiniz. Son olarak; anımsıtıcıların görevi hatırlamanızı kolaylaştırmaktır, anlamlı veya anlamsız olmaları önemli değildir.

 

Kullandığınız anımsatıcılar varsa lütfen yorumlar kısmında belirtin.

 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%52
%7
%27
%14

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap