Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Lira ve Kuruş Ne Demektir ?
 İlginçler   4648   22.11.17   28.11.17   0
lira.jpg

Bu makalemde para birimimiz olan, aynı zamanda geçmişte pek çok ülke tarafından kullanılmış ve günümüzde de hala bazı ülkeler tarafından kullanılan "lira" sözcüğünün dilimize nasıl ve nereden geldiğinden bahsetmek istiyorum. Lira'nın yanında "kuruş" sözcüğü için de söylemek istediğim bir kaç şey olacak.

 

Lira sözcüğünün kökeni eski Roma imparatorluğuna dayanmaktadır. Roma imparatorluğunda kullanılan ağırlık birimlerinden bir tanesi "Libra Pondo" 'ydu. Kelime anlamı olarak 1 libra pondo (Libra : Ağırlık, Pondo : Pound), "1 pound ağırlık" anlamına gelmekteydi. Roma imparatorluğunda 1 pound, yaklaşık olarak 330 gram gümüşün ağırlığıydı. Yani 1 Libra Pondo, 330 gram gümüşün ağırlını ifade ediyordu. Bu birim Roma imparatorluğunun sınırlarını genişletmesiyle yaygınlık kazandı ve sonraki yıllarıda bazı ülkeler tarafından gümüş ve altın ağırlıkları için kullanılmaya başlandı. Böylece pek çok ülkede para birimi olarak kabul edildi. Bazı ülkeler sadece Libra kısmını, bazı ülkeler de sadece pondo kısmını kendi dillerine göre değiştirerek kullandılar. Libra Pondo, İtalya ,Türkiye, İsrail gibi pek çok ülkede Lira, Fransa'da Livre, İngiltere'de Pound isimleriyle kullanıldı. (Aşağıdaki resim için not : İtalyanca'da liranın çoğulu Lire'dir)

  Lire  

Kuruş kelimesi de İtalyanca'dan dolaylı olarak Türkçe'ye geçmiştir. İtalyanca "piastre", "ince metal tabaka" anlamına gelen bir sözcüktür. Bu sözcük daha sonra metal paralar için kullanılmıştır. Bu sözcük bozuk para anlamında Almanca'ya "groschen", Yunanca'ya "grosi", Fransızca'ya "gros" ve Türkçe'ye de "kuruş" olarak geçmiştir.

  Piastre  

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap