Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
OK Ne Demektir?
 İlginçler   2453   15.01.19   15.01.19   0
okay.jpg

İngilizce'de en çok kullanılan kelimelerden biri OKAY (Kısaca OK - Telaffuz Okey) kelimesidir. İngilizce'nin dünya dili olmasıyla bu kelime hemen hemen bütün dillerde kullanılmaya başlanmıştır. Öncelikle bu kelimenin İngilizce anlamı oldukça fazladır. Kullanıldığı yere göre kabul etme, bir şeyin çok iyi olmasa da idare eder olması, bir şeye onay verilmesi, sağlık açısından iyi olma gibi anlamlar taşımaktadır. OK kelimesi İngilizce'ye sonradan giren bir kısaltmadır.

 

1830'lu yıllarda Amerika Boston'da yaşayan ve kendilerini entellektüel olarak tanımlayan bir grup genç konuşmalarında bazı sözcükleri kendilerine göre kısaltmaya başladı (Bizim elektronik ortamdaki yazışmalarımızda kendine iyi bak yerine kib, hoşgeldin yerine hg, aleyküm selam yerine as kısaltmalarını kulanmamız gibi). Bu grup İngilizce "hepsi doğru" anlamına gelen "All Correct" (Telaffuzu : Ol Korrekt) deyimini "OK" şeklinde kısalttı. Bu harflerin İngilizce olarak okunuşu da O-KEY şeklindedir. "All Correct" o yıllarda sıkça kullanılan bir deyimdi ve herşeyin yolunda olduğunu belirtmekteydi. Bu kısaltma ilk olarak 1839 yılında bir gazetede kullanıldı.

  OKAY  

Sonraki zamanlarda da pek çok gazete şaka amaçlı "All Correct" (Herşey Yolunda) kelimesini OK şeklinde kısaltarak kullanmaya başladı. OK kısaltmasının kalıcı hale gelmesi ise Amerika'nın 8. başkanı olan Martin Van Buren'in yeniden başkan olabilmesi için yapılan seçim kampanyası ile gerçekleşti. Başkan Buren, Kinderhook adı verilen bir kasabadandı. Seçim kampanyasında Buren'e kampanya gereği Old Kinderhook (Yaşlı Kinderhook) lakabı verilmiş ve bu lakap OK şeklinde her mitingde vurgulanmıştır. Amaç başkan için OK lakabını halka benimsetmek ve böylece "Old Kinderhook ile herşey yolunda" sloganını seçmenlere aşılamaktı.

  OKAY  

Her ne kadar Old Kinderhook yeniden başkan seçilemese de OK kısaltması medyada oldukça fazla kullanıldığından herkes tarafından benimsenmiştir.

 

1860'lı yıllarda OK kısaltması telgraf sisteminde kullanılmaya başlandı. Telgraf gönderildiğinde alıcı operatör mesajı düzgün şekilde aldıysa OK harflerini göndererek bunu belirtiyordu. Böylece mesajın başarılı şekilde iletildiği öğreniliyordu. Bütün bu gelişmeler sayesinde OK kısaltmasının kullanımı yaygınlaştı ve günümüze kadar geldi.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%100

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap