Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Ölümcül Güzellik
 İlginçler   4198   17.12.17   20.12.17   0
olumculguzellik.jpg

Tarihin başlangıcından beri güzel görünmek için boya kullanıyor, takı takıyor ve giysilerimizi özenle seçiyoruz. Elbetteki güzellik anlayışımız ve güzel görünmek için kullandığımız malzemeler tarihin her devrinde farklı olmuştur. Bu makalemde, güzellik uğruna geçmişte kullanılan, ölümcül malzemelerden ve uygulamalardan bahsetmek istiyorum.

 

Kurşun

Kurşun, Antik Yunandan beri beyaz renk elde etmek için kullanılan bir maddeydi. O dönemde yapılan heykel ve resimlerin çoğunda beyaz boya olarak kullanılmıştır. Kurşunun resimlerde yoğun olarak kullanılması, ressamlarda kurşun zehirlenmesinin yaygın olarak görülmesine neden olmuştur. Bu zehirlenme bir meslek hastalığı gibi görülmüş ve "ressam sancısı" adı verilmiştir. Kurşun, 16. yüzyılda sirke ile karıştırılarak "Venetian Ceruse" (Satürn Ruhu) adı verilen bir makyaj malzemesi olarak kullanılmıştır. Satürn ruhu, cildin beyaz ve pürüzsüz gözükmesini sağlıyordu. Ayrıca o dönemde oldukça fazla görülen çiçek hastalığının ciltte bıraktığı izlerin kapatılmasında kullanılmaktaydı. Satürn ruhunun fazla veya uzun süreli kullanımı, kurşun zehirlenmesine yol açmakta, saç dökülmesi, kilo kaybı, beyin hasarı, organ yetmezliği, felç ve ölüm ile sonuçlanmaktaydı. Kurşunun sağlık için zararlı bir madde olarak kabul edilmesi ve yasaklanması 1970'lere kadar uzanmaktadır.

  Satürn Ruhu  

Arsenik

Arsenik son derece zehirli bir maddedir. 1795 yılında Carl Wilhelm Scheele, arsenik içeren yeşil bir boya imal etti: Scheele Yeşili. Bu boya daha önceki yeşil boyalara göre oldukça canlı ve göz alıcıydı. Bu yüzden farklı amaçlar için pek çok alanda kullanıldı; kıyafetlerde, perdelerde, duvar kağıtlarında, oyuncaklarda, şekerlerde, sabunlarda, resimlerde... Sonraki yıllarda bu boyanın yine arsenik içeren geliştirilmiş bir versiyonu daha üretildi (Paris Yeşili). Yeni versiyon yeşil boya da yaygın şekilde kullanıldı. Ünlü Fransız komutan Napolyon'un bu boya yüzünden öldüğüne inanılmaktadır. Napolyon'un yatak odasında yeşil renkli ve arsenik içeren boya ile üretilen duvar kağıdı bulunmaktaydı. 1955 yılında, Napolyon'nun saçı üzerinden yapılan testlerde, saç telinin normalden 20 ila 125 kat daha fazla arsenik içerdiği bulundu.

  Scheele-Yeşili  

Güzel Avrat Otu

Tam da konumuza uygun bir ada sahip olan Güzel avrat otu, dünyadaki en zehirli bitkilerden biridir. Dünyada bu bitki genel olarak "Belladonna" (İtalyanca : Güzel Kadın) olarak bilinir. Eski tarihlerde de çok zehirli olduğu bilinen bitki, göz bebeklerinin büyütülmesinde kullanılıyordu. O tarihlerde büyük göz bebeğine sahip kadınlar çekici olarak nitelendirilmekteydi. Güzel avrat otundan elde edilen göz damlaları, göz bebeği kaslarının devre dışı kalmasına ve göz bebeğinin uzun süre büyük görünmesini sağlıyordu. Fakat uzun süreli kullanım körlüğe veya kalıcı bulanık görme soruçlarına yol açmaktaydı.

  Güzel Avrat Otu Etkisi  

Radyum

Radyum, 1898 yılında Marie ve Pierre Curie tarafından bulunmuş radyoaktif bir maddedir. 1900'lü yılların başlarında radyoaktif maddelerinin vücut üzerindeki etkileri tam anlaşılmadan günlük ürünlerde kullanılmaya başlanmıştır; makyaj malzemelerinde, saatlerde, oyuncaklarda, suda, diş macunlarında, çikolatalarda, tereyağlarında, takılarda, bazı rahatsızlıkların tedavisinde, parlatıcılarda... Radyasyon yüzünden kansızlık, diş eti kanamaları ve bu ürünlerin imalatında çalışan işçilerde doku ölümlerinin görülmeye başlanması, radyum içeren ürünlerin yasaklanmasına neden olmuştur. Son radyum içeren ürün olan saatlerin de 1960 yılında yasaklanmasıyla radyoaktif ürün devri kapanmıştır. Aşağıdaki resimde, o yıllarda satılan ve radyum içeren güzellik kreminin reklamını görebilirsiniz.

  Radyum Krem  

X Işını

1895 yılında Wilhelm Roentgen'in bulduğu ve bir radyasyon türü olan X-ışınları 1940'lara kadar istenmeyen tüylerden kurtulmak ve bazı deri hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Epilasyon amacıyla "Tricho" firması özel X-Işını cihazları tasarlayarak bu yöntemin yaygınlaşmasını sağlamıştır. Bu firmanın başarılı olmasıyla pek çok farklı firma da bu alana yatırım yapmıştır. Ancak uzun süre bu seanslara katılarak X-Işınlarına maruz kalan kişilerde, doku bozulmaları ve kanser görülmeye başlanmış, bu sebepten X-ışın uygulayan firmalar zamanla kapatılmıştır. Aşağıda o dönemde X-Işını terapisi yapan firmaların reklamlarını görebilirsiniz. (Epilasyon amaçlı X-Işını seansları sonucunda oluşan kötü durumların resimlerini buraya koymak istemedim. Hoş görüntüler değil.)

  X-Işın Terapisi  

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%100

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap