Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Pandora'nın Kutusu (Yunan Mitolojisi)
 İlginçler   4321   15.03.18   15.03.18   0
pandora.jpg

Özet : Prometheus Zeus'un isteği üzerine erkeği yaratmış, gelişen olaylar sonrasında insanlık için Olimpus dağından ateşi çalmış, bunun sonucunda da Zeus tarafından cezalandırılmıştı. Prometheus ateşi çaldıktan sonra Zeus tarafından cezalandıralacağını biliyordu. Bu yüzden yeryüzündeki hayvanları yaratan kardeşi Epimetheus'a, Zeus'un kendisine vereceği cezanın Zeus'u tatmin etmeyeceğini, intikamını almak için insanlara da zarar vereceğini, bu yüzden tanrılardan hiçbir hediyeyi kabul etmemesini nasihat etti. Epimetheus kardeşinin bu nasihatine uyacağına dair söz verdi.

 

Prometheus ve insanlığın yaratılışı hikayesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Prometheus'u cezalandıran Zeus tatmin olmadı. İntikamını tamamlamak için Epimetheus ve insanlık için planlar yaptı. Zeus, Hephaestus'dan Prometheus'un yarattığı erkeğe benzeyen bir canlı yaratmasını emretti. Hephaestus, Prometheus'un tanrılara benzeterek yarattığı erkekler gibi tanrıçaları örnek alarak bir kadın yarattı. Yarattığı kadını tanrılara tanıttı. Tanrılar kadını beğendi ve hediyelerle güzelleştirdi. Afrodit kadına güzellik, Hermes kelimeleri kullanma gücü, Kharites ise güzel elbiseler ve mücevherler verdi.

  Pandora'nın Kutusu  

Tanrılar, harika gözüken kadına Pandora adını verdi. Zeus Hermes'e Pandora'yı hediye olarak Epimetheus'a götürmesini emretti. Zeus ayrıca Pandora'ya göz kamaştırıcı bir kutu verdi ve Pandora'ya "Bu kutu benden insanlara bir hediyedir. Kutuyu insanlara ver ve sakın açma" dedi.

 

Hermes Pandora'yı Epimetheus'a sundu. Epimetheus Pandora'nın güzelliğinden o kadar etkilendi ki kardeşi Prometheus'a verdiği sözü unuttu. Böylece Epimetheus Zeus'un hediyesini kabul etti. Pandora sarayda yaşamaya başladı. Aylar geçti ve Pandora'nın muhteşem görünen kutu hakkındaki merakı arttı. Merakına yenik düşen Pandora kutuyu birazcık aralayıp içinde ne olduğuna bakmaya karar verdi. Kapak aralanır aralanmaz büyük bir güçle sonuna kadar açıldı. Kutunun içinden siyah bir sis çıktı.

  Pandora'nın Kutusu  

Sis, Prometheus'un erkeklere vermediği nefret, kin, kıskançlık, öfke, şiddet gibi şeytani duygulardan oluşmuştu. Böylece bu duygular erkeklere ulaştı. Kutu açılmadan önce erkekler bu duygulara sahip olmadığından insanlık altın çağını yaşıyordu. Yaşam sadece mutluluktan oluşuyordu. Korkan Pandora kutuyu bütün gücüyle kapatmaya çalışsa da başarılı olamadı. Böylece Pandora'nın Kutusu açıldı ve erkekler şeytani duyguları öğrendi. Bu nedenle erkekler arasında savaşlar başladı.

 

Her ne kadar kutudan şeytani duygular çıksa da son çıkan duygu umuttu. Umut insanların en önemli dayanma gücü haline geldi. Zeus intikamını tamamladı. Fakat insanlar umut sayesinde yok olmaktan kurtuldu.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%66
%34

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap